iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Rubriik: Kõik kinnisvaraga seotud küsimused

Vastatud: 10.04.2023
Ettevõte ostis tootmispinna enne seda kui ta ise käibemaksukohustuslaseks registreeris ja sisendkäibemaksu maha ei saanud arvata. Ettevõte ise tootmispinda kasutusele ei võtnud vaid rentis edasi teisele äriühingule ning teavitas Maksuametit, et lisab arvetele käibemaksu. Nüüd 5 aastat hiljem müüb ta selle tootmispinna. Kas võime müüa ilma käibemaksuta, sest üldreeglina on...
Loe vastust
Vastatud: 14.07.2022
Ettevõtte peamine asukoht on Tallinnas. 2003. aastal ostsime Tartusse eraisikult korteri (elamumaa ja mõttelise osa kinnistust - eluruumi). Eraisikult ostuga sisendkäibemaksu ei kaasnenud. Kinnistusraamatus registreeritud korterit kasutasime ettevõtte teise bürooruumina ja raamatupidamises kajastasime materiaalse põhivarana. Korteri haldamiskulusid ettevõte ei kandnud, kuna need kulud maksime haldusfirmale eraisikuna. Ettevõte kuludeks olid materiaalse...
Loe vastust
Vastatud: 02.10.2020
Ettevõte ostab uusarendusse korteri kinnisvarainvesteeringuna, et pakkuda seal lühiajalist majutust, sisendkäibemaks arvestati 100% maha. Seoses eriolukorraga aga vaadatakse asjad üle ning otsustatakse korter anda hoopis pikaajalisele üürile 1a, mis on maksuvaba käive. Kas mahaarvatud sisendkäibemaks tuleks tagasi maksta või võib siin kasutada 10a korrigeerimist? Plaanime aasta pärast ikkagi alustada majutusteenuse...
Loe vastust
Vastatud: 02.03.2020
Kas kaks juriidilist isikut saavad rakendada kinnistu (hoonestamata kinnistu linnas, detailpl. olemas) ostul-müügil käibemaksuseaduse §41'(1) sätet?
Loe vastust
Vastatud: 30.07.2019
Küsimus väljarenditava kinnisvara parenduse kohta. Rentija näol on tegmist käibemaksukohustuslasest äriühinguga, kelle põhitegevusalaks on kinnisvara ost, müük, haldus ja rent. Kas põhimõte, et kui me suudame konkreetselt eristada maksustatava käibega kinnisvarobjektid ja nendele tehtavad kulutused ning maksuvabad objektid ja nendele tehtavad kulutused, kas sellisel juhul võib sisendkäibemaksu küsida tagasi kogu...
Loe vastust
Vastatud: 12.04.2019
Ettevõttele kuulub linnas maatükk, millel asub vana vundament, osaliselt müüridega. Maa-alale on kehtestatud detailplaneering, mis lubab sinna ehitada äri-ja elamispinna. Kas müügi puhul peaksime lisama käibemaksu või mitte? Kui ei pea lisama käibemakus, kas võime vabatahtlikult maksustada sellest enne teavitades?
Loe vastust
Vastatud: 07.09.2018
Kui omavalitsus võõrandab maatüki, millel olemas detailplaneering ja mis on kasutatav tulevikus ärimaana, kas siis peame maksustama tehingu käibemaksuga (kui hind üle 40000)?
Loe vastust
Vastatud: 19.06.2018
Kui ettevõttele kuulub maatulundusmaa, mis on ostetud ilma käibemaksuta ja seal puudub ka detailplaneering (on küll algatatud aga sellel aastal kindlasti ei kehtestata ka) ehitust pole alustatud -kas alates 01.10.2018 tuleb see müüa käibemaksuga?
Loe vastust
Vastatud: 17.11.2017
Ettevõttele kuulub äripind, mis on välja üüritud. Ettevõte ise kuulub 50/50 kahele äriühingule. Nüüd soovib üks ettevõte oma osad müüa teisele osapoolele ning sellest tegevusalast väljuda. Kas osaluse müügi puhul teisele omanikule võib olla tegemist maksustatava tehinguga (KMS § 16 lg 2 p 6)?
Loe vastust
Vastatud: 13.11.2017
Palun Teie arvamust kinnisvara käibemaksuga maksustamisel. Firma ostis kinnivaraarendajalt korteri koos käibemaksuga,algul oli plaan seda korterit välja üürida kuid nüüd otsustas enne korteri reaalset kasutusele võttu maha müüa, mis tähendab,et müügihinnale tuleb lisada käibemaks. Kas ma saan õigesti aru,et ostu- käibemaksu tagasi arvestada (tagasi küsida) ei saa (korter võetakse arvele...
Loe vastust
Vastatud: 02.11.2016
Ettevõte plaanib soetada uusehitises korteri. Osutaksime seal lühiajalist majutusteenust. Kas ostu sisendkäibemaksu mahaarvamine on lubatud? Oleme MTR-is registreeritud majutusteenuse osutajana. Majutusteenuse maksustaksime alates 01.01.17 -14% km-ga.
Loe vastust
Vastatud: 13.09.2016
Korteriühistu soovib oma keldrikorrusel välja üürida parkimiskoha. Ühistu koosolekul on sellekohane otsus vastu võetud ning korteriomanikud on ühiskasutuses oleva ruumi väljaüürimisest huvitatud. Ühistu on käibemaksukohustuslane, kas peame eelnevalt Maksuametit teavitama kui soovime käibemaksu arvele lisada?
Loe vastust
Vastatud: 05.05.2016
Firma on ostnud korteri kinnisvarainvesteeringuna ja üürib seda välja ilma käibemaksuta. Kas kõik selle korteriga seonduvad kulud tuleb arvestada kuluks koos käibemaksuga?
Loe vastust
Vastatud: 05.10.2015
Kinnisasi soetati 2005. a. 2006.-2008. a tehti kinnisvarale parendusi. Käibemaksu oleme tagasi arvestanud. Igal majandusaastal toimus kinnisvarainvesteeringute ümberhindlus. Tehtud parendustööd olen eelnevalt kandnud perioodikuludesse. Antud kinnisasja andsime 2005. a rendile 10 aastaks, mis nägi ette ka teatud remondi tegemist/parendustöid. Kas pean sisendkäibemaksu korrigeerima võõrandamisel?
Loe vastust
Vastatud: 05.10.2015
Kinnisasi soetati 2005. a 145 000 € eest. Hoonele tehti parendusi 2006.-2008. a 28 000 € eest. Kas see ehitis on oluliselt parendatud KMS § 16 lg 2 p 3 tähenduses?
Loe vastust
Vastatud: 28.08.2015
Kas ettevõte A võib rentida kogu uusehitise edasi teisele ettevõttele B koos käibemaksuga? Majas on nii äripinnad, kui eluruumid. Teine ettevõte B aga rendib edasi äripinnad koos käibemaksuga ja eluruumid käibemaksuta, nagu ikka. Teine küsimus - kui ettevõte A otsustab müüa eluruumi sellest samast majast - kas müük käibemaksuga ning...
Loe vastust
Vastatud: 23.01.2015
Kommunaalteenuste osutamisega tegelev OÜ sai mõned aastad tagasi võlgade katteks endale korteri. Nüüd on võimalus korter maha müüa. OÜ on käibemaksukohustuslane. Kas korteri müümisel peab käibemaksu lisama kogu korteri hinnale või ainult sellele osale, mis moodustab tulu (s.t. müügihind miinus soetusmaksumus)?
Loe vastust
Vastatud: 28.11.2014
Oleme soetanud aastal 2009 kontorihoone ilma käibemaksuta. Hoone on olnud kasutuses büroona kogu selle aja. Nüüd on vaja teha korralik katuse remont. Kas sellise põhivara parenduse puhul tohib käibemaksu tagasi küsida või mitte? Millega peaksin arvestama tulevikus, kui hoonet müüa? Kuidas deklareerida?
Loe vastust
Vastatud: 17.04.2014
Ettevõte soetas eraisikult mitu korteri enne esmast kasutuselevõttu. Kortereid ei võetud ka ettevõttes kasutusele (tarbimistest on näha, et vee-ja elektrikulu pole, samuti pole sisustatud) ja nüüd soovitakse müüa. Kas ettevõte peaks müügil käibemaksu lisama kui ettevõte on käibemaksukohustuslane?
Loe vastust
Vastatud: 21.02.2014
Äriühing (likvideerimisel) ei ole pole olnud käibemaksukohutuslane, müüb põhivara, kinnistu (ostetud käibemaksuvabalt, sisult krunt KMS § 16 lg 2 p 3 tähenduses), mille müügihind ületab 16000 eurot. Kas peab ennast registreerima käibemaksukohustuslaseks või lähtub KM § 19 lg-st 1 ja müüb ilma käibemaksuta?
Loe vastust