Aastaaruanne 2021 ja maksud 2022 koolituse salvestus loe lähemalt / osta koolitus

Maksuküsimus: 59951

Küsimus

Ettevõtte peamine asukoht on Tallinnas. 2003. aastal ostsime Tartusse eraisikult korteri (elamumaa ja mõttelise osa kinnistust - eluruumi). Eraisikult ostuga sisendkäibemaksu ei kaasnenud. Kinnistusraamatus registreeritud korterit kasutasime ettevõtte teise bürooruumina ja raamatupidamises kajastasime materiaalse põhivarana. Korteri haldamiskulusid ettevõte ei kandnud, kuna need kulud maksime haldusfirmale eraisikuna. Ettevõte kuludeks olid materiaalse põhivara kulum ja maamaks. Korteri kasutamine teises linnas võimaldas osutada selle piirkonna klientidele raamatupidamisteenuseid.
Nüüd 2022.aastal on plaan Tartu korter maha müüa. Ettevõte on käibemaksukohustuslane.
Küsimused: Kas selle kinnistu (materiaalse põhivara) müügiga kaasneb käibemaks? Kuidas tuleb see ühekordne müügitehing kajastada käibedeklaratsioonil?

Vastus - 14.07.2022

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Kinnisasja võõrandamine on üldjuhul käibemaksuvaba (KMS § 16 lg 2 p 3). Erandina on kohustuslikus korras maksustatav uusehitise võõrandamine enne esmast kasutuselevõtmist ning oluliselt renoveeritud ehitise võõrandamine enne taaskasutuselevõtmist. Vabatahtlikus korras eluruumide võõrandamist maksustada ei saa (KMS § 16 lg 3).

Võõrandamine on seega käibemaksuvaba.

Kuna tegemist on juhusliku iseloomuga tehinguga, siis ei mõjuta maksuvaba käive selle käibemaksukohustuslase sisendkäibemaksu mahaarvamise osakaale (KMS § 32 lg 2). See oleks ka siis nii, kui tegemist ei oleks põhivaraga.

KMD vormil deklareeritakse see lahtris 8.