iconJuurdepääsetavus
Maksud 2024 koolituse salvestus - Maksumuudatused aastatel 2024-2027 Soovin tellida

Maksuamet õngitseb maamaksu

MaksuMaksja: 2020 – veebruar (nr 2)

Maksuamet õngitseb maamaksu

Lehekülg: 14
Õhtuleht.ee
12. veebruar 2020
Veebiväljaandes avaldatud artikkel võib erineda paberväljaande omast (nt viidete ja lisade osas).

Maksuameti teade, et laiali saadetud maamaksuteadetes võivad andmed ja summad olla valed, ajas inimesed mõistagi ärevusse. Rahvas on meil enamasti distsiplineeritud ja maksukultuur on kõrge. Keegi ei taha maksta rohkem kui ette nähtud. Et maamaksuteateid on 390 000, siis annab see aimu probleemi mastaapidest — ükski riigiasutus ei tea, kui palju on nende seas vigaseid maksuteateid.

Kuid maksuameti pakutud lahendus paiskab e-riigi tagasi digitaalsesse kiviaega. Nimelt peab inimene, kes tahab kontrollida oma arvet, helistama omavalitsusse, kes saadab parandatud andmed maksuametisse, kes omakorda väljastab inimesele õige arve. Jääb arusaamatuks, et kui viga on tekkinud rahvastikuregistri ja Maa-ameti infosüsteemide vahel, siis miks ei klaari probleemi ära need kaks segadust tekitanud asutust ise koostöös maksuametiga, vaid riigimasina hammasrataste vahele lükatakse tavakodanik?

Kui riigiasutused ei saa oma tööga hakkama, siis miks sunnitakse maksumaksja helistaja ja paluja rolli? Miks maksuamet ise ei võta telefoni ega helista omavalitsustesse andmete täpsustamiseks, just nii, nagu ta inimestele lahkesti soovitab? Närvirahu huvides pole ilmselt kasulik teada saada, kui mitu miljonit mittetöötavate infosüsteemide loomine maksma läks.

Kui inimene maksab kogu küsitud summa heausksena ära ega taipa seda kontrollida, kas riik paneb siis üleliigse raha rahumeeli oma taskusse ja inimene ei saagi kunagi teada, et teda on petetud? Sel juhul langeb maksuamet netiõngitsejate tasemele, kelle eest politsei aeg-ajalt hoiatab. Sellele võimalusele viitab maksuameti seisukoht, et vigane maksunõue tühistatakse vaid juhul, kui omavalitsus esitab maksuametile õiged andmed.

Maksuamet ei tohiks ju üleüldse välja saata ühtegi maksuteatist, mille õigsuses nad kindlad ei ole. Enamgi veel, massiline valenõuete esitamine peab olema mitte ainult taunitav, vaid ka karistatav. See, kes teistelt nõuab, peab eelkõige iseenda suhtes piinlikult täpne olema. Maksuametilt ootame teadet, mis tähtajaks ning kuidas nad kokku keedetud supi koos rahvastikuregistri ja Maa-ametiga ära lahendavad.