Tuludeklaratsioon 2019
Hiie Marrandi
Võtsin nõuks selle aasta tuludeklaratsiooni artikli kirjutada isikliku kogemuse põhjal. Asun asja kallale siis, kui muudel inimestel suurem kiire möödas ja ilmselt paljud juba rahagi tagasi saanud. Maksuameti kodulehele tehnilised probleemid mind seega morjendama ei peaks.
Kiiret ei ole, võtan rahulikult. Sel aastal on aega tavalisest rohkemgi, sest tulumaksuseaduse (TuMS) värske muudatuse järgi nihutati deklaratsiooni esitamise kuupäev 31. märtsilt 30. aprillile. Hilisemaks nihutati ka enammakstud tulumaksu tagastamise tähtaega. Kui varem sai tulumaksu tagasi hiljemalt suvel, siis nüüd hiljemalt 1. oktoobril.[1]
Seega, seltsimehed, kui tõttate deklaratsiooni esitamisega, võib juhtuda, et ei saagi järgmisel päeval tulumaksu tagasi, vaid alles oktoobris. Oktoobriga hoiatamine puudutab ilmselt päriselus siiski väga väheseid, sest maksuamet on olnud hoolas oma hea maine hoidmisel kiire maksutagastajana.[2]
Esimene samm: siirdun maksuameti kodulehele
Sisselogimine maksuameti (MTA) kodulehele elektroonilise tuludeklaratsiooni esitamiseks. Võimalik on kasutada vähemalt nelja-viite autentimise võimalust (ID-kaardiga, Mobiil-ID või Smart-ID abil ning internetipanga kaudu). Valin Smart-ID. Töötab tõrgeteta. Otsetee deklaratsiooni esitamise lehele. Avaneb nimekiri, kus olen kuvatud mina ja ka mu lapsed. Ülesanne: valida esindatavad. Valin: Hiie Marrandi.
Avanev deklaratsioon on harjumatu, sest maksuamet on visuaali muutnud, aga pole viga. Kes uuendusi enam ei suuda vastu võtta, pidi vana olema. Ei taha vana olla, saan hakkama. Keegi tagant ei kiirusta, saan rahulikult uurida, millised lahtrid on vaja täita, millised mitte, kuhu mida kirjutada.
Teine samm: eeltäidetud deklaratsioon
Palk ja muud tasud, millelt on tulumaks kinni peetud. Vaatan üle. Klapib. Järgmine osa — palk ja muud tasud, millelt ei ole tulumaksu kinni peetud. Näiteks ümbrikupalk, tasu sõidujagamisteenustest. Selliseid sissetulekuid mul ette näidata ei ole. Kuuldavasti aga osa jagamismajanduse entusiaste tabas üllatus, et kogu platvormi kaudu teenitud tasu tuleb kirja panna.[3] Isegi platvormi poolt kasseeritavat vahendustasu ei saa maha lahutada. Kui sa just ettevõtja ei ole.
Üüritulu, millelt ei ole tulumaksu kinni peetud. Eeltäidetud vormil valitseb tühjus, mis on normaalne. Lisan rea, märgin saadud üüritulu summa. Salvestan.
Muud tulud, kasvav mets, väärtpaberid jne. Mul ei ole tehinguid olnud. Ahjaa, siiski, midagi meenub. Veidi kinnisvaratulu. Liigun tagasi, sisestan andmed, mis vaja. Veidi segadust tekitab lahter „müügihind“, sest ma möödunud aastal midagi ei müünud, lihtsalt ostjaga oli kokku lepitud hinna tasumine osade kaupa mitme aasta jooksul. Aga ega midagi, kuna olen kogenud, tean, et füüsilise isiku tulu võetakse arvesse maksustamisperioodil, mil see laekus,[4] mitte notariaalse tehingu toimumise ajal, siis salvestan kärmelt numbrid ja liigun vormil edasi.
Kolmas samm: maksusoodustused
Annetused. Korras. Eluasemelaenu intressid — see teema lõppes mul juba mõne aasta eest. Pole enam laenu, intressimakseid ega tulumaksutagastust. Koolituskulud. Ahaa, lapse muusikakooli tasu on eeltäidetud vormilt puudu, kuigi olen seda usinalt iga kuu maksnud. Kas huvikooli õppetasult maksusoodustust ei saa? Vaatan kiirelt üle TuMS § 26 koolituskulude paragrahvi[5], ei tea, kas muusikakool on kohaliku omavalitsuse haridusasutus. Kas on olulist vahet huviharidusel ja muul haridusel? Minult on seda küsitud, olen EML liikmeidki nõustanud, aga enam peast ei mäleta. Või on asi selles, et arved on esitatud abikaasa nimele, aga mina maksan.
Kliendikogemuse saamiseks helistan maksuameti infotelefonile 880 0811. Kell on 16.32, vastab viisakas hääl automaatvastajas: maksuameti infotelefon teenindab teid tööpäeviti 8.30-st kl 16.30-ni ja reedeti 15.30-ni, head aega! Pole viga, kliendikogemus on täitsa neutraalne. Järgmisel päeval teen uue katse, salvestatud hääl selgitab viisakalt, millal hakatakse tuludeklaratsiooni esitajatele tulumaksu tagastama ning et lisainfot saab maksuameti kodulehelt www.emta.ee. Ootan mõni minut kõnejärjekorras, kahjuks on kõik teenindajad hõivatud, kuulan muusikat, otsustan hiljem uuesti proovida. Kolmas katse ja saan selguse, et kuna olen kulutuse teinud, ei ole summat küll eeltäidetud tuludeklaratsioonil, aga mul on õigus see ise lisada. Abikaasal on vaja oma deklaratsiooni esitamisel silmad lahti hoida, et me pere peale koolituskulu kogemata topelt ei deklareeriks.
Täiendav tulu kahe või enama lapse ülalpidamise korral. Lisan. Veidi sebimist laste isikukoodide otsimisega. Leian, lisan nimed, salvestan.
Eelviimane samm: enammakse heategevuseks
Selle aasta tuludeklaratsiooni muudatuste kirss tordil on võimalus annetada oma tulu paari nupulevajutusega enda valitud heategevuslikule organisatsioonile.[6] Annetada saab kõigile mittetulundusühingutele, sihtasutustele ja usulistele ühendustele, kes on kantud nimekirja.[7]
Nimekirjas on isikuid üle 2500 ja tuludeklaratsiooni esitamisel saan korraga valida kuni kolm annetusesaajat. Otsustan valida kedagi lapsepõlve kodulinnast Viljandist. Näiteks Viljandimaa Muinsuskaitse Ühendus.
Nüüd tuleb üllatus — tuludeklaratsiooni esitamisel on rippmenüüs kuvatud ainult MTÜde-sihtasutuste nimed, pangakonto numbrit ei ole. Otsin MTÜ kodulehelt. Asjatult. Ohkan kurvalt.
Ei olegi siis midagi imestada uudise üle, et oma tulumaksu on heategevuseks annetanud üliväike osa inimestest.[8] Keeruline ju annetada, kui mul ei ole konto numbrit ja selle saamiseks pean detektiivitööd tegema. Keskmine inimene läheb kergema vastupanu teed ja kinnitab tuludeklaratsiooni ilma annetuseta, vaatamata tarkuseterale: andmisrõõm on suurem kui saamisrõõm.
Valin järgmiseks kaks tuttavat nimekirjas olevat isikut, kelle kontonumbri hõlpsasti leian. Uus üllatus — nende annetusesaajate sisestamisel kuvatakse ka pangakonto number. Märgin summa (mis peab olema vähemalt üks euro), ei mingit detektiivitööd.
Ka maksuameti infotelefonil vastav klienditeenindaja on üllatunud ega oska selgitada, miks mõnel juhul on pangakonto number puudu. Võibolla minu valitud ühingul pangakonto numbrit polegi. Võibolla aasta-paari pärast on tehniline lahendus edasi arenenud ja rippmenüüs kuvatakse kontonumbri puudumisel võimalus kanda raha annetusesaaja e-maksuameti ettemaksukontole.
Teadmiseks ühingutele, et MTA lisab kontonumbri sinna ühingu enda initsiatiivil ja kui ühing ei olnud sellega kursis, mis siis ikka. Järgmisel aastal on järgmine võimalus.
Viimane samm: deklaratsiooni kinnitamine
Ei küsita, kas olen kindel või kas olen kõik üle vaadanud. Kinnitan deklaratsiooni. Ilmub teade, et deklaratsioon on esitatud ja suunatud järelkontrolli.
Teine kogemus: abikaasa deklaratsioon
Abikaasade ühisdeklaratsiooni enam esitada ei saa. Sestap on vaja pere maksuasjades lõpliku selguse saamiseks ka teise poole tuludeklaratsiooni. Meelitan abikaasa tuludeklaratsiooni tegema. Ta ei viitsi. Meelitan veel, mul ju artikli jaoks vaja. Lõpuks nõustub. Abikaasa on ettevõtja: maksab omale tagasihoidlikku tasu. Sotsiaalmaksuga maksustatava tasu maksukoormus on kõrge, laiutada ei ole võimalik. Kunagine priske töötasu suurfirmas on ammu minevik. Nüüd on kõik enda teha. Peamiselt tähendab see palju tööd, pidevaid uusi möödapääsmatuid investeeringuid oma firmasse.
Tuludeklaratsiooni esitamine läheb kiirelt. Teeb läbi põhietapid. Möödunud aastal talle igakuist maksuvaba tulu ei arvestatud, mistõttu saab tulumaksugi tagasi. Oleme peaaegu lõpusirgel.
Annetused. Erialasest huvist panen mehe suvalistele soodusnimekirjas olevatele ühingutele annetusi tegema. Esimene katse — üks varjupaik, konto numbrit ei ole. Jääb ära. Teine katse — üks lastekaitseorganisatsioon — taas kontonumber puudu. Jääb ära. Kolmas katse, valib „kuulsama“ lastekaitseorganisatsiooni SOS Lasteküla. Tegevust saadab edu — automaatselt kuvatakse ka konto number. Sisestab summa.
Kinnitab deklaratsiooni. Taas ei mingeid lisaküsimusi, et kas olete kindel, et soovite kinnitada jms, üks lihtne nupulevajutus. Kõik.
Statistika ütleb, et Eestis on kooselavatest paaridest abielus umbes pool. Võib arvata, et nii palju, kui on inimesi, keda huvitab näiteks kasutamata jäänud maksusoodustuste ülekandmine teisele abikaasale, on ka neid, kellele see teema üldse huvi ei paku.[9]
Kolmanda kogemuse asemel: muud tähelepanekud
Eluasemelaenu maksusoodustus on oma kindlatel rööbastel — midagi põrutavat ei ole selgi aastal: kodulaenu intresse saab maksustatavast tulust maha arvata kuni 300 eurot. Mahaarvamiskõlbulik on lisaks kodu soetamisele ka ehitusloa või –-projekti alusel ümberehituseks, remondiks vms võetava laenu intress ning kodu püstitamise eesmärgil maatüki soetamise laenu või liisingu intress.[10]
Vaevalt et tuludeklaratsiooni esitamise kohta saab kirjutada lugu, mis vastaks kõigi lugejate ootustele ja küsimustele. Tõsi on see, et maksuameti kodulehel on järjest põhjalikumad juhendid,[11] mis käsitlevad iga-aastast tulude deklareerimist. Ükskõik milline ajakirja- või ajaleheartikkel ei saa nende juhenditega konkureerida. Spetsiifiliste üksikküsimuste korral on nagunii vaja nõustaja abi.
Mulle oli üllatuseks mugavusuuendus, millest saab lugeda MTA 12.02,2020 pressiteatest — kinnisvaratehingute puhul, millel müüjal võiks maksuameti hinnangul tekkida maksukohustus, on kinnistu müügitehing kantud eeltäidetud tuludeklaratsioonile.
Kõige selle mugavuse keskel on aga tingimata tarvis meeles pidada, et maksuamet ei vastuta andmete eest, mis on eeltäidetud vormile kantud. Endal tuleb ikka faktid üle kontrollida, sest deklaratsiooni esitaja ise vastutab kõigi andmete õigsuse eest.[12] Niisiis, kui esitate moodsalt nutitelefoniga oma deklaratsiooni, säilitage valvsus.[13]
Ülekohtu kõrvaldamise juhtumid. Eestis 2018. aastast kehtiva astmelise maksuvaba tulu süsteemi tõttu on tekkinud olukordi, mil aasta lõpus laekuv ühekordne suurem tulu (sünnitushüvitis, lapsendamishüvitis, koondamishüvitis) sööb ära aastase maksuvaba tulu või muudab selle väga väikeseks.[14] Sestap on hea teada, et tagasiulatuvalt on tehtud tulumaksuseaduse muudatus, mis annab leevendust: neljandas kvartalis saadud hüvitise võib inimene soovi korral hajutada. Selleks tuleb teha 2018. aastal tuludeklaratsiooni parandus ning osa 2018. aastal saadud hüvitisest deklareerida 2019. aasta tuludeklaratsioonis.
Analoogne lahendus on 2019. aasta tulu deklareerimisel. Neljandas kvartalis saadud hüvitise võib maksuvaba tulu hajutamiseks jagada kalendrikuudele ning osa 2019. aastal saadud hüvitisest deklareerida 2020. aasta tuludeklaratsioonis, mis esitatakse 2021. aasta 30. aprilliks.[15]
Põhitõed. Aastane maksuvaba tulu ühe inimese kohta on maksimaalselt 6000 eurot (500 eurot kuus), 14 400 eurosest aastatulust alates hakkab 6000-eurone maksuvabastus tasapisi vähenema, muutudes lõpuks nulliks. Selleks et üldse saaks teha mahaarvamisi, peab kõigepealt olema maksustatud tulu, millelt mahaarvamisi teha. Maksuvaba tulu ja mahaarvamised ei ole sama asi. Kuigi maksuvaba tulu võib olla null, võib inimesel olla õigus teha mitmeid mahaarvamisi (ja saada riigilt raha tagasi), sest tal on piisavalt maksustatud tulu.
[1] Kuupäevade muudatused tehti TuMS §-des 44 ja 46. TuMS § 44 – tuludeklaratsiooni esitamist puudutavad muudatused. TuMS § 46 – enammakstud tulumaksu tagastamist puudutavad muudatused.
[2] Vt maksuameti 26.02.2020 pressiteadet: MTA alustab enammakstud tulumaksu tagastust. Kättesaadav MTA kodulehel www.emta.ee.
[3] Vt Vitali-Dmitri Bestsastnõi. Bolti taksojuht sai maksuametilt ligi 10 000-eurose nõude. – Eesti Päevaleht, 27.02.2020. Kättesaadav arvutivõrgus: https://epl.delfi.ee/uudised/bolti-taksojuht-sai-maksuametilt-ligi-10-000-eurose-noude?id=89058763.
[4] Vt TuMS § 36 lg 1.
[5] Vt TuMS § 26 lg 2: Koolituskuludeks on riigi või KOV üksuse haridusasutuses, avalik-õiguslikus ülikoolis, sellises erakoolis, millel on asjaomase õppekava kohta tegevusluba, registreering Eesti Hariduse Infosüsteemis või õigus kõrgharidustaseme õpet läbi viia, ning eelloetletutega samaväärses välismaa õppeasutuses õppimise või nende õppeasutuste korraldatavatel tasulistel kursustel õppimise eest tasutud dokumentaalselt tõendatud kulud. Tulust ei arvata maha koolituskulu, mille isik on teinud § 19 lõike 5 või 6 alusel tulumaksuga mittemaksustatava sihtotstarbelise stipendiumi arvel või mille eest ta on saanud hüvitist /—/.
[6] Vt MTA juhendit „Olulisemad muudatused 2019. aasta tulude deklareerimisel“. Kättesaadav MTA kodulehel: www.emta.ee/et/eraklient/tulu-deklareerimine/olulisemad-muudatused-2018-aasta-tulude-deklareerimisel.
[7] Nimekirja pääsemiseks esitatakse taotlus maksuametile. Nõuded, millele taotleja peab vastama, sätestab TuMS § 11. Taotluse vormi on kehtestanud rahandusminister (vorm TMIN), huvi pärast uurin seda. Taotleja peab muu hulgas kirjeldama oma tegevust (käesoleva aasta tegevust, k.a plaanid), omapärane on lahter pealkirjaga „Tulevikuvisioon“ (arengustrateegia lühiülevaade). Mida kirjutama peaks, et oleks õige, pole aimugi. Taotluse vaagimise järel teeb maksuamet otsuse. Nimekiri maksusoodustusega isikutest avaldatakse jooksvalt maksuameti kodulehel: www.emta.ee/et/ariklient/registreerimine-ettevotlus/mittetulundusuhingule-sihtasutusele#tulumaksusoodustusega-nimekiri.
[8] Vt Tiina Jaakson. Tulumaksutagastuselt on annetatud väga väike osa. – ERR.ee, 01.03.2020. Kättesaadav arvutivõrgus: www.err.ee/1058598/tulumaksutagastustelt-on-annetatud-vaga-vaike-osa.
[9] Vt TuMS § 23.4 ja maksuameti kodulehelt 2019. aasta tuludeklaratsiooni esitamine: Füüsiline isik saab esitada üksikdeklaratsiooni ning alla 2160 eurost maksustatavat tulu saanud isiku eest võib tema abikaasa täiendava maksuvaba tulu maha arvata, kui abikaasade maksustatav tulu kokku ei ületa 50 400 eurot kalendriaastas. Maksustatavat tulu või eluasemelaenu intressi ja koolituskulu piirangut ületava osa ning laste maksuvaba tulu summa või selle osa võib abikaasale üle kanda. Maksusoodustuste üleandmiseks tuleb avaldada soovi tuludeklaratsioonis. Maksu- ja Tolliamet kannab kasutamata osa automaatselt abikaasa tuludeklaratsioonile. Abikaasal tuleb soovi korral aktsepteerida talle üle antud kasutamata maksusoodustused.
[10] Vt TuMS § 25.
[11] Vt MTA juhendit „2019. aasta tuludeklaratsiooni esitamine“. Kättesaadav MTA kodulehel: www.emta.ee/et/eraklient/tulu-deklareerimine/2019-aasta-tuludeklaratsiooni-esitamine.
[12] Vt TuMS § 44 1.1: Maksu- ja Tolliamet täidab tema käsutuses olevate andmete alusel tuludeklaratsiooni residendist füüsilise isiku maksustamisperioodi tulu ja sellest §-de 23, § 28 ning § 28.1 lõigete 1 ja 2 alusel tehtavate mahaarvamiste, samuti § 57.1 lõikes 52 nimetatud andmetega väärtpaberite võõrandamise kohta ja teeb eeltäidetud tuludeklaratsiooni maksumaksjale kättesaadavaks Maksu- ja Tolliameti e-teenuse vahendusel ning Maksu- ja Tolliameti teeninduskohas, alates maksustamisperioodile järgneva aasta 15. veebruarist. Maksumaksja on eeltäidetud tuludeklaratsiooni kasutamisel kohustatud kontrollima selles toodud andmete õigsust ning nende ebaõigsuse või puudulikkuse korral esitama parandatud ja täiendatud tuludeklaratsiooni.
[13] Tuludeklaratsiooni saab nutitelefoniga esitada täies mahus.
[14] Vt põhjalikumalt Martin Huberg. Tulude deklareerimise aeg on käes. – MaksuMaksja 2020, 1, lk 4-7.
[15] Vt TuMS § 23 lg 4.