Aastaaruanne 2022 koolituse salvestus - aastaaruannete koostamine Telli koolitus

Maksuküsimus: 62673

Küsimus

Ettevõttele kuuluva sõiduautoga, mida kasutati nii era kui töösõitudeks, juhtus liikluskahju. Auto eest tasuti kwh erisoodustusmaksu. Auto remont kestab mitu nädalat ning ettevõte rentis rendifirmast ajutiselt asendusauto. Kas ka asendusauto rentimisel tuleb tasuda kwh erisoodustusmaksu ja kas seda peab tasuma kuupõhiselt või saab ka päevade arvu järgi ning kas rendiarvelt saab samuti siis 50% skm? Kas samal ajal peab tasuma ka remondis oleva auto eest erisoodustusmaksu ?

Vastus - 17.04.2023

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.
  1. Asendusauto puhul tasutakse samadel põhimõtetel erisoodustuselt makse.
  2. Erisoodustus tekib kuu kohta (maksustamisperiood on kalendrikuu) ning proportsiooni lähtuvalt sõiduki kasutusele võtmise ajast ei arvestata.
  3. Käibemaksu osas on samad põhimõtted nagu teie kahjustatud auto puhul – sisendkäibemaksu saab maha arvata kuni 50%, kui sõidukit kasutatakse ka erasõitudeks.
  4. Maanteeameti liiklusregistrisse märget ei tehta, sest te ei ole omanik või vastutav kasutaja.
  5. Kui remondis olevat autot ei kasutata erasõitudeks terve kuu vältel, siis järelikult erisoodustust ei teki. Kui sellel kuul on juba erasõite tehtud, siis sõltumata läbitud distantsist, on erisoodustuse maksustamise kohustus tekkinud. Kui mõlemat autot kasutatakse sama kuu jooksul erasõitudeks, siis tekib mõlema auto osas erisoodustuselt maksude tasumise kohustus.
  6. Ilmselt saaks (sõltub asjaoludest) täiendava kulu (2 autot ühel kuul) kindlustuselt kahjuna sisse nõuda. Omavastutuse osas saab nõude esitada kahju tekitanud isikule.