Aastaaruanne 2022 koolituse salvestus - aastaaruannete koostamine Telli koolitus

MaksuMaksja 2023 – Jaanuar/veebruar (nr 1)

MaksuMaksja 2023 – Jaanuar/veebruar (nr 1)

 • Toimetuse veerg

  Ajakirjas nr 1/2023 tulude deklareerimisest

  Käes on viimane aeg 2022. aasta füüsilise isiku tuludeklaratsiooni täita ning ikka võib mõni nüanss täitmise käigus kas kahe silma vahele jääda või küsimusi tekitada. Ka EML juristidelt on viimasel paaril kuul rohkem tulude deklareerimise kohta päritud, sestap on mõistlik vastavad põhitõed üle korrata ja meelde tuletada. Toome lugejateni MTA pressiteadetest ja kodulehelt kogutud näited ja selgitused ehk pakume kindla peale mineku tee, kuidas tuludeklaratsiooni õigesti täita ja hilisemaid parandusi või pahandusi vältida.

  EML juhatuse liige Martin Huberg annab ülevaate ja tutvustab ka maksumaksjate liidu seisukohti maksukorralduse seaduses plaanitavate muudatuste osas, mis kavatsetakse jõustada juba järgmisel aastal. Kuna hetkel tegemist on alles väljatöötamiskavatsusega, siis võivad sätted loomulikult veel muutuda. Riigikogus enamasti aga keegi nii spetsiifilistel teemadel sõna ei võta ja juhtub see, mida ametnikud on kavandanud. Seega, tuleb loota, et Justiitsministeerium hoiab asjadel sisuliselt silma peal ja midagi päris hullu kirja ei panda.

  Aasta alguses tõstatati üle hulga aja uuesti teema, mis on seotud töötajate ning ametnike toitlustuskuludega, vahel ehk ka meelelahutuslike kuludega. Nimelt on täheldatud, et riigiasutused (kuid mitte ainult) paluvad restoranides toitlustuse arvele kirjutada teenuse kirjelduseks hoopis ruumide rent ning selle „kavala triki“ eesmärk on mõistagi toitlustuse erisoodustusena maksustamisest hoidumine. Käibemaksukohustuslane arvaks ilmselt ka käibemaksu sisendkäibemaksuna maha, nii et kulude erinevus on märkimisväärne. Martin Huberg kirjeldab lähemalt probleemi sisu ning pakub ka lahenduse, omapoolse kommentaari annab EML juhatuse liige Lasse Lehis.

  Rahandusministeeriumi ja Sotsiaalministeeriumi koostöös valmis Eesti pensionisüsteemi jätkusuutlikkuse analüüs 2022. Sellest nähtub, et eestlase pensionipõlv on mõnekümne aasta pärast pigem tume. Lugejad saavad kokkuvõttega ise lähemalt tutvuda ning omad järeldused ja plaanid teha.

 • Sisukord
  UUDISED

  Riigi õigusabi tasud tõusevad
  ligi kolmandiku võrra

  Justiitsministeeriumi pressiteade

  Lk 4

  Lapsesaamisega seotud info
  on koondatud teekaardile
  Eesti.ee lehel

  Sotsiaalministeeriumi pressiteade

  Lk 5-6

  Tööd alustas maksejõuetuse
  teenistus

  Justiitsministeeriumi pressiteadeLk 6-7
  Korterelamute rekonstrueerimistoetuse
  taotlusvoor avaneb märtsis
  MKM pressiteadeLk 7
  TULUDE DEKLAREERIMINE
  Venemaa lisati maksualast
  koostööd mittetegevate riikide nimekirja
  MTA pressiteadeLk 8
  Näited tuludeklaratsiooni
  korrektseks täitmiseks
  EMLLk 8-17
  SEADUSEMUUDATUS
  Maksukorralduse seadust plaanitakse muutaMartin HubergLk 17-21
  PROBLEEM
  Kas riik peaks joonlauaga söögi maksumust mõõtmaMartin Huberg
  Lasse Lehise kommentaar
  Lk 22-25
  UURIMUS
  Eesti pensionisüsteemi jätku- suutlikkuse analüüs 2022Sotsiaalministeeriumi pressiteade Väljavõtted analüüsistLk 25-34
  JURIST VASTAB
  Valik Tööinspektsiooni juristide vastuseid töösuhteid puudutavatele küsimusteleTööinspektsioonLk 35-36
  Jurist vastabMartin HubergLk 36-37
  MINU MAX
  Aita tabada maksupettureid!EMLLk 38

Loe täismahus artikleid veebis

Artiklid avaldatakse üldjuhul üks aasta pärast ajakirja ilmumist veebiajakirjana. Varem avaldatakse sisukord, toimetuse veerg ning toimetuse valikul võib avaldada muid artikleid. Veebiväljaandes avaldatud artikkel võib erineda paberväljaande omast (nt viidete ja lisade osas).