iconJuurdepääsetavus
Koolituse salvestus - Uued maksud tulekul – maksud ja raamatupidamine aastal 2025 Soovin ligipääsu

MaksuMaksja 2023 – Jaanuar/veebruar (nr 1)

MaksuMaksja 2023 – Jaanuar/veebruar (nr 1)

  • Toimetuse veerg

    Ajakirjas nr 1/2023 tulude deklareerimisest

    Käes on viimane aeg 2022. aasta füüsilise isiku tuludeklaratsiooni täita ning ikka võib mõni nüanss täitmise käigus kas kahe silma vahele jääda või küsimusi tekitada. Ka EML juristidelt on viimasel paaril kuul rohkem tulude deklareerimise kohta päritud, sestap on mõistlik vastavad põhitõed üle korrata ja meelde tuletada. Toome lugejateni MTA pressiteadetest ja kodulehelt kogutud näited ja selgitused ehk pakume kindla peale mineku tee, kuidas tuludeklaratsiooni õigesti täita ja hilisemaid parandusi või pahandusi vältida.

    EML juhatuse liige Martin Huberg annab ülevaate ja tutvustab ka maksumaksjate liidu seisukohti maksukorralduse seaduses plaanitavate muudatuste osas, mis kavatsetakse jõustada juba järgmisel aastal. Kuna hetkel tegemist on alles väljatöötamiskavatsusega, siis võivad sätted loomulikult veel muutuda. Riigikogus enamasti aga keegi nii spetsiifilistel teemadel sõna ei võta ja juhtub see, mida ametnikud on kavandanud. Seega, tuleb loota, et Justiitsministeerium hoiab asjadel sisuliselt silma peal ja midagi päris hullu kirja ei panda.

    Aasta alguses tõstatati üle hulga aja uuesti teema, mis on seotud töötajate ning ametnike toitlustuskuludega, vahel ehk ka meelelahutuslike kuludega. Nimelt on täheldatud, et riigiasutused (kuid mitte ainult) paluvad restoranides toitlustuse arvele kirjutada teenuse kirjelduseks hoopis ruumide rent ning selle „kavala triki“ eesmärk on mõistagi toitlustuse erisoodustusena maksustamisest hoidumine. Käibemaksukohustuslane arvaks ilmselt ka käibemaksu sisendkäibemaksuna maha, nii et kulude erinevus on märkimisväärne. Martin Huberg kirjeldab lähemalt probleemi sisu ning pakub ka lahenduse, omapoolse kommentaari annab EML juhatuse liige Lasse Lehis.

    Rahandusministeeriumi ja Sotsiaalministeeriumi koostöös valmis Eesti pensionisüsteemi jätkusuutlikkuse analüüs 2022. Sellest nähtub, et eestlase pensionipõlv on mõnekümne aasta pärast pigem tume. Lugejad saavad kokkuvõttega ise lähemalt tutvuda ning omad järeldused ja plaanid teha.

  • Sisukord
    UUDISED

    Riigi õigusabi tasud tõusevad
    ligi kolmandiku võrra

    Justiitsministeeriumi pressiteade

    Lk 4

    Lapsesaamisega seotud info
    on koondatud teekaardile
    Eesti.ee lehel

    Sotsiaalministeeriumi pressiteade

    Lk 5-6

    Tööd alustas maksejõuetuse
    teenistus

    Justiitsministeeriumi pressiteade Lk 6-7
    Korterelamute rekonstrueerimistoetuse
    taotlusvoor avaneb märtsis
    MKM pressiteade Lk 7
    TULUDE DEKLAREERIMINE
    Venemaa lisati maksualast
    koostööd mittetegevate riikide nimekirja
    MTA pressiteade Lk 8
    Näited tuludeklaratsiooni
    korrektseks täitmiseks
    EML Lk 8-17
    SEADUSEMUUDATUS
    Maksukorralduse seadust plaanitakse muuta Martin Huberg Lk 17-21
    PROBLEEM
    Kas riik peaks joonlauaga söögi maksumust mõõtma Martin Huberg
    Lasse Lehise kommentaar
    Lk 22-25
    UURIMUS
    Eesti pensionisüsteemi jätku- suutlikkuse analüüs 2022 Sotsiaalministeeriumi pressiteade Väljavõtted analüüsist Lk 25-34
    JURIST VASTAB
    Valik Tööinspektsiooni juristide vastuseid töösuhteid puudutavatele küsimustele Tööinspektsioon Lk 35-36
    Jurist vastab Martin Huberg Lk 36-37
    MINU MAX
    Aita tabada maksupettureid! EML Lk 38

Loe täismahus artikleid veebis

Lisame ja uuendame varasemaid täismahus artikleid jooksvalt.
Artiklid avaldatakse üldjuhul üks aasta pärast ajakirja ilmumist veebiajakirjana. Varem avaldatakse sisukord, toimetuse veerg ning toimetuse valikul võib avaldada muid artikleid. Veebiväljaandes avaldatud artikkel võib erineda paberväljaande omast (nt viidete ja lisade osas).