MaksuMaksja 2023 – August/September (nr 8)
MaksuMaksja 2023 – August/September (nr 8)
-
Toimetuse veerg
MaksuMaksja nr 8: kas laekub tulumaks või maksutulu?
Oleme jõudnud hetke, kus segadust ja teadmatust maksudega seoses on palju. Seekord uurime, kas maksutõusudele võik olla alternatiive, mis kastavaksid riigi maksutulu. Näiteks majandskasvu soodustamine või selline ettevõtluspoliitika, mis meelitaks rohkem dividende maksma. Vastuse saame ehk kevadel, kuid põnevust võib jätkuda kauemakski. Seni saab aga iga lugeja proovida ennustada, mis saama hakkab.
Ettevõtlusega tegelevad maksumaksjad on ammustest aegadest olnud seisukohal, et riigi rahanduse probleem laheneb, kui stimuleerida ettevõtlust ja majanduskasvu. Sama meelt on ka kasvustrateeg Indrek Saul, kes vaatab, kuidas on olnud lood majanduskasvu alahoidmisega Eestis eri valitsuste ajal.
Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja Raoul Lättemäe arvab oma blogipostituses aga, et praegusest olukorrast ei päästa majanduskasv, kuna vajalik hüpe SKP-s on lihtsalt liiga suur. Ainsa lahendusena näeb ta kunsti leida poliitikute poolt üles Eesti ühiskonna edasiviimiseks vajalikud kompromissid riigi pikaajalise rolli ja suuruse osas, ehk sisulist sotsiaalmajanduslikku debatti.
Toome kokkuvõtte Tartu Ülikooli uuringust, kus selgitati välja peamised põhjused, miks osa äriühinguid maksab dividende, osa aga mitte. Töös analüüsitakse, milline oli regulaarselt makstavate dividendide madalama maksustamise reformi mõju ettevõtjate käitumisele. Uuringus toodud peamine poliitikasoovitus on aga hoida maksusüsteemi võimalikult stabiilsena ja teha muudatusi võimalikult vähe. Nagu me teame, praktika liigub siiski teist teed.
Hiljaaegu avaldas MTA oma seisukoha, tuginedes Euroopa Kohtu otsusele kohtuasjas C-90/20, et eraparklate lepptrahvid peavad olema käibemaksuga maksustatud. EML vanemjurist Martin Huberg annab ülevaate leppetrahvide maksustamist puudutavatest kohtuvaidlustest, millest nähtub, et sõltuvalt nüanssidest leppetrahv siiski iga kord käibemaksuga maksustamisele ei kuulu. Seetõttu oleks mõistlik, kui MTA töötaks välja täpsema juhendi, kus selgitaks, millal ja millistel tingimustel maksustamine toimub.
-
Sisukord
UUDISED Septembrist tekib oodatud osanike register
Justiitsministeeriumi pressiteade
Lk 4 7800 inimesel on siiani tuludeklaratsioon esitamata
MTA pressiteade
Lk 4-5 Imporditud SPIM-kaupade andmete esitamine alates 1. oktoobrist
MTA pressiteade Lk 5-6 Riik toetab turismi-sektoris digilahenduste kasutuselevõttu Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi pressiteade Lk 6-7 Tänasest jõustub välis- investeeringu usaldusväärsuse hindamise seadus Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi pressiteade Lk 7 TULUMAKS VÕI MAKSUTULU Tiiger niutsub koera kombel EML Lk 8 Kas Jüri Ratase valitsus tõi Eestile majanduslikku edu? Indrek Saul Lk 9-10 Eesti fiskaalpoliitika olukorrast, ajaloost ja pikaajalistest väljakutsetest Raoul Lättemäe Lk 11-13 Eesti ettevõtete kasumi jaotamise poliitika analüüs Väljavõte uuringust Lk 14-20 SEADUSEMUUDATUS Aastatel 2024–2025 kehtima hakkavad maksuseaduste muudatused MTA Lk 21-27 KOHTULUGU Leppetrahvide käibemaksuga maksustamine Martin Huberg
www.emta.eeLk 28-34 JURIST VASTAB Valik Tööinspektsiooni juristide vastuseid töösuhteid puudutavatele küsimustele Tööinspektsioon Lk 34-35 Jurist vastab Hiie Marrandi Lk 36-37 MINU MAX 38