Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

MaksuMaksja 2022 – Aprill/mai (nr 4)

MaksuMaksja 2022 – Aprill/mai (nr 4)

 • Toimetuse veerg

  Aprilli-mai MaksuMaksjas lastetoetustest

  Aprilli ja maikuu MaksuMaksja kirjutab pikemalt peretoetustest. Nagu teada, on lastega seotud puhkuste ja hüvitiste süsteem seni olnud äärmiselt kirev. Riik otsustas seda virvarri nüüd pisut selgemaks teha ning EML juhatuse liige Martin Huberg annabki ülevaate, mis täpsemalt muutus, keskendudes tööandjat huvitavale osale.

  EML juhatuse liige Hiie Marrandi toob lugejateni mõtlemapaneva loo, kuidas värsked vanemad jäid bürokraatia hammasrataste vahele ja pidid viimase võimalusena kohtust abi otsima. Nimelt ei olnud ei kohalik omavalitsus ega sünnitusmaja nõus lapse sündi registreerima ja talle isikukoodi väljastama, kuna laps oli sündinud kodus ja ta viidi haiglasse alles 18 tundi pärast sündi. Pole lapsel isikukoodi, pole aga vanematel ka vanemapuhkust, vanemahüvitist jne.

  Lisaks tutvustab Marrandi Euroopa Komisjoni plaani hiljemalt aastaks 2030 asendada kiirmood keskkonna- ja tarbijasõbraliku moega. Strateegia lisas on aukartustäratav nimekiri meetmetest, mis plaanitakse strateegia eesmärkide saavutamiseks tarvitusele võtta. Otseselt ükski uus maks silmapiiril ei terenda, kuid peatselt saabuvad uued säästlikkust, hoolsuskohustust, taaskasutust ja kestlikkust tähtsustavad reeglid muudavad seni metsiku ja pillava tarbimise pidu pidanud kiirmoe olukorra esmalt keeruliseks ja siis õige pea võimatuks.

  Eelmises MaksuMaksjas kirjutas EML juhatuse liige Lasse Lehis kolmest seaduseelnõust, mille algatas Riigikogu opositsioon ja mida valitsus ei toetanud, sest need eelnõud ei olnud kooskõlas Eesti maksupoliitika narratiiviga, mis demoniseerib maksuerisusi. Ning samal ajal ilmus nagu välk selgest taevast valitsuse enda eelnõu, mis teeb väikese kõrvalekalde eelpool mainitud paradigmast ning laiendab maksuerisusi ühele väga kitsale ja spetsiifilisele huvigrupile. Selle ajakirja jätkuloost saab lugeda, kuidas kulges eelnõude menetlemine edasi.

  Selle aasta alguses andis Vabariigi Valitsus Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile ülesande moodustada töörühm ning koostöös teiste ministeeriumitega välja töötada tervikmeetmete pakett Eesti laevanduse konkurentsivõime parendamiseks. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi meremajandusosakonna juhataja Jaak Viilipus heidab pilgu senistele takistustele ning võimalikele lahendustele.

  MaksuMaksja toob lugejateni kokkuvõtte ÜRO hiljutisest lühiraportist, mis käsitleb Ukraina sõja võimalikke tagajärgi keskpikas ja pikas perspektiivis. Toidu- ja energiahinna tõusu tõttu on tekkimas suletud ringid, mis tõukavad miljonid inimesed vaesusesse ning põhjustavad sotsiaalseid ja poliitilisi rahutusi üle maailma. ÜRO eksperdid annavad riikidele ka omapoolseid soovitusi viivitamatuks tegutsemiseks, et vältida kõige hullemat.

 • Sisukord
  UUDISED

  2022. aastal oli maksupööripäev 3. mail

  EML

  Lk 4

  Ülevaade toetusmeetmete küsitlusest

  Eesti Kaubandus-Tööstuskoja pressiteade

  Lk 4-5

  Ministeerium tahab makseraskustes inimesi ja ettevõtjaid suunata lahenduste otsimistele

  Justiitsministeeriumi pressiteadeLk 5-6
  Plaanitav muudatus seob töötushüvitiste kestuse tööturu olukorragaSotsiaalministeeriumi pressiteadeLk 6
  Ühinguid ootab äriregistriga seoses ees mitmeid muudatusiJustiitsministeeriumi pressiteadeLk 7
  Paranevad ehitajate võimalused saamata jäänud töötasu väljanõudmiseksSotsiaalministeeriumi pressiteadeLk 7-8
  Bürokratt valiti parimaks tehisintellektil põhinevaks riigiteenuseksRiigi Infosüsteemi Ameti pressiteadeLk 8-9
  Ministritele rakendatav tegevuspiirang kirjutatakse seadusesseJustiitsministeeriumi pressiteadeLk 9
  LASTETOETUSED
  Perehüvitiste seaduse muudatusedMartin HubergLk 10-12
  Kodusünnitus haldusmenetluse hammasrataste vahel ehk Ühe isikukoodi saagaHiie MarrandiLk 13-15
  PROBLEEM
  Maksuerisustest laevandusesJaak ViilipusLk 16-18
  ÜRO: Ukraina sõja globaalsed tagajärjedÜRO teine lühiraportLk 19-23
  SEADUSEMUUDATUS
  Kiirmoe aeglane surmMargot Gouram
  Hiie Marrandi
  Lk 24-27
  Palju õnne, sõltumatu ja professionaalne Eesti kvaliteetajakirjandus!Lasse LehisLk 27-33
  NÕUANNE
  Majutusteenuse osutamineMaksu- ja TolliametLk 33-34
  Rahvusvahelise kaitse saaja töötamise toetamineEesti TöötukassaLk 34-35
  JURIST VASTABHiie MarrandiLk 36-37
  MINU MAX
  Riigikogu võttis vastu ehitusplatside jälgimist puudutavad muudatusedMaksuMaksja õigustoimetusLk 38

Loe täismahus artikleid veebis

Lisame ja uuendame varasemaid täismahus artikleid jooksvalt.
Artiklid avaldatakse üldjuhul üks aasta pärast ajakirja ilmumist veebiajakirjana. Varem avaldatakse sisukord, toimetuse veerg ning toimetuse valikul võib avaldada muid artikleid. Veebiväljaandes avaldatud artikkel võib erineda paberväljaande omast (nt viidete ja lisade osas).