iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Soovin tellida

Maksuküsimus: 68675

Küsimus

Teine äriühing sai trahvi arve, mille palub edasi saata isikutele, kes kiirust sõidukiga ületasid. Meie äriühing hea tahte märgiks soovib ise need trahvid tasuda. Aga kuna antud dokument pole meie äriühingu nimel, siis me ei saa seda trahvi raamatupidamisse sisse osta.
Antud äriühing, kes trahvi sai, ei ole huvitatud ise trahvi tasumast ja meile hüvitisarvet esitamast. Soovivad, et otse ise ära tasume. Mis variandid meil veel on? Kas siin piisab ka mingist muust kuluhüvitise dokumendist, kus on täpselt ära kirjeldatud, mida vaja teha ja mille eest?

Vastus - 23.07.2024

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Kui tegemist on kiiruskaamera poolt fikseeritud rikkumise tõttu määratud hoiatustrahviga, siis saab trahvi saanu selle 30 päeva jooksul vaidlustada ja see ei jõustu. Kaebuses peab muuhulgas märkima mootorsõidukit trahviteates nimetatud ajal kasutanud füüsilise isiku ees- ja perekonnanime, elukoha aadressi, juhiloa numbri ning sünniaja või isikukoodi.

Vt väärteomenetluse seadustiku § 545: https://www.riigiteataja.ee/akt/122032024011?leiaKehtiv

PPA kodulehel on juhised siin: https://www.politsei.ee/et/juhend/kiiruskaamerad/trahviteate-vaidlustamine

Kui vaidlustamisest ei ole huvitatud, siis saab trahvi ka kolmas isik tasuda. Trahviteates on vajalikud rekvisiidid olemas.

Ilmselt ei soovi juriidiline isik ise seda tasuda seetõttu, et sellisel juhul oleks tal MTA-le keeruline selgitada, et see ei ole tema ettevõtlusega mitteseotud kulu, millelt ta tulumaksu tasuma peab. Kui teine juriidiline isik selle tasub, siis deklareerib tema selle ettevõtlusega mitteseotud kuluna (ei saa ka erisoodustust välistada, sõltub asjaoludest).

Vajaliku dokumendi saate ise koostada, kui lisate põhjenduse, miks te soovite ise trahvi tasuda ja mismoodi see sõiduk on teie kui trahvi maksja ettevõtlusega seotud. Selles olukorras ei ole vaja KMS nõuetele vastavat arvet, sest käibemaksu maha ei arvata.