Ärimaailmas on tavaline, et enne plaanide avalikustamist kaitseb omanik uusi kaubamärke ja domeene, et segaduse vältimiseks keelata teistel tegijatel edaspidi nende kasutamist. Kel see pisiasi meelest läheb, võib sattuda sekeldustesse.
2018. aasta mai alguses käis haigekassa juht Rain Laane välja idee nimetada haigekassa ümber tervisekassaks. Sotsiaalministeerium lisas sama aasta suvel seaduse eelnõus mõttele ka töötukassa nimetamise töökassaks ja arvestas nimevahetusteks 865 000 eurot, millest haigekassa oleks saanud 200 000 eurot ja ülejäänu 665 000 eurot oleks läinud töötukassale.
Avalikkuses tõusis kõva kära ja läinud aasta alguses andis maksumaksjate liit nii haigekassale kui töötukassale kahasse 2018. aasta eest maksumaksja vaenlase tiitli. Liidu juht Lasse Lehis põhjendas valikut nii: „Selle asemel, et mõlemad asutused lahendaksid oma tõelisi probleeme, hakkasid „kassad“ tegelema nimevahetusega.“ Riigikogu valimiste eel jäi plaan ministeeriumis katki ja tundus, et avalikkuse survel tõmbuti tagasi. Tegelikkuses oli põhjuseid rohkem.
2018. aasta mais selgus, et haigekassa Harjumaa osakonna juhi Ado Viigi ametikoht läheb sügise hakul haigekassas koondamisele. Teades asutuse nimevahetuse plaane, asutas Viik samal kuul enda nimele äriühingu Tervisekassa OÜ ja esitas patendiametile juuni alguses taotluse „Tervisekassa“ kaubamärgi registreerimiseks. Juulis teatas haigekassa, et pakub Viigile uut ametit.
Samasugune lugu juhtus ka töötukassaga, millest pidi saama töökassa. Pärnu kandi mees Allar Annusver asutas Tori vallas 2018. aasta suvel paar päeva pärast „kassade“ nimevahetuse seaduse eelnõu avalikustamist osaühingu Töökassa ja registreeris „Töökassa“ kaubamärgi patendiametis.
Osaühing Töökassa on endiselt Annusveri nimel, aga Tervisekassa OÜ on omanikku vahetanud. Mullu detsembris omandas haigekassa õigusosakonna juhataja Ergo Pallo ühe euro eest Ado Viigilt Tervisekassa OÜ koos kaubamärgiga. Avalik-õigusliku juriidilise isikuna ei saa haigekassa osaühinguid osta. „Kaalusime küll ka osaühingu kinnipanekut, aga seejärel oleks ilmunud tõenäoliselt välja uus õnneotsija,“ lausus Laane. Selle aasta jaanuaris asus Viik tööle Medicumi erakliinikusse. Küsimusele, kas Viik kaotas Laane usalduse, jäi vastus saamata.
Suurem probleem on haigekassal domeeniga tervisekassa.ee, mis annab õiguse luua veebilehte ja e-postiaadresse. Sellest saadik, kui jõustus Euroopa andmekaitse määrus, ei näita domeenide andmebaas enam seda, kellele domeen kuulub. „Vanasti sai minna ja öelda, et kuule, lepime kokku,“ rääkis Laane. „Praegu kuulub ühele meie jaoks tundmatule eraisikule tervisekassa.ee, mida ta ise ei kasuta. Oleme korduvalt kirjutanud, et meil on domeeni vastu huvi, aga pole vastust saanud. Keegi lihtsalt blokeerib meid.“
Laane sõnul loodab ta, et nimevahetuse plaaniga liigutakse siiski edasi. Eelmise valitsuse ajal käis ta koos töötukassa juhi Meelis Paaveli ja valdkonna ministriga peaministri jutul. „Saime tookord kokkuleppele, et idee on mõistlik. Iseenesest on valimistevaba aasta ja poliitikud võiksid praegu julgemalt otsuseid teha.“ Kaubamärkide ja domeenide kaitsmisel nüüd teisiti tegemise kohta vastas Laane: „Eks me õpime, selle kahe ja veerand aastaga haigekassa juhina olen mitmeid koolitükke selgeks saanud.“
Huvitav oleks lõpuks teada saada, mis see õppetükk eurodes ja töötundides maksma läheb.
Artikkel ilmus 13.02.2020 Postimehes.