Aastaaruanne 2021 ja maksud 2022 koolituse salvestus loe lähemalt / osta koolitus

Maksuküsimus: 889

Küsimus

Olen Fie. Ei ole end registreerinud käibemaksukohustlaseks. Lohakuse tõttu nüüd arveid kokku lüües tekkis juba eelmine aasta novembris üle 250000 krooni käive. Ja ongi nüüd mure, mis sellega saab. Ilmselt viimane aeg küll käibemaksukohustuslaseks registreerida. Aga mis selle eelmise aasta paari kuu arvetega saab?

Vastus - 24.01.2008

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Käibemaksukohustuslasena registreerimise kohustus tekib selle päeva seisuga, mil kalendriaasta algusest arvates maksustatav käive ületab 250 000 krooni (vt käibemaksuseaduse § 19 lg 1). Selle päeva seisuga isik ka registreeritakse käibemaksukohustuslasena (vt KMS §20 lg 3) ning selle sama päeva seisuga tekkisid isikul ka käibemaksuseaduses sätestatud õigused ja kohustused (KMS § 24 lg 1).

Kõik käibed, mis tekkisid seega maksukohustuslasega registreerimise kohustuse tekkimise päevast (sh) alates, tuleb maksustada. Sama päeva seisuga soetatud kaupadelt ja teenustelt tekib ka sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus.
Vt ka Riigikohtu praktikat: http://www.riigikohus.ee/?id=11&tekst=RK/3-3-1-73-04

Tähelepanu tuleks pöörata ka KMS § 29 lg-le 5 ning selle rakendamist puudutavale kohtupraktikale: http://www.riigikohus.ee/?id=11&tekst=RK/3-3-1-90-06.

Teie küsimusele sarnastele küsimustele on EML kodulehel veel vastatud, vt nt:
1.http://www.maksumaksjad.ee/modules/smartfaq/faq.php?faqid=400
2.http://www.maksumaksjad.ee/modules/smartfaq/faq.php?faqid=264
3.http://www.maksumaksjad.ee/modules/smartfaq/faq.php?faqid=301
4.http://www.maksumaksjad.ee/modules/smartfaq/faq.php?faqid=343
5.http://www.maksumaksjad.ee/modules/smartfaq/faq.php?faqid=536
6.http://www.maksumaksjad.ee/modules/smartfaq/faq.php?faqid=462
7.http://www.maksumaksjad.ee/modules/smartfaq/faq.php?faqid=55
8.http://www.maksumaksjad.ee/modules/smartfaq/faq.php?faqid=801