iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Maksuküsimus: 873

Küsimus

Ettevõte (käibemaksukohustuslane) soovib osta Eestis eraisikutelt kasutatud sõidukeid ja neid nii eraisikutele kui ka jur.isikutele Eestis edasi müüa. Kas ilma käibemaksuta ostetud sõidukite edasimüügi korral tuleb käibemaksukohustuslasest ettevõttel lisada käibemaks 18% või mitte?

Vastus - 08.01.2008

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Käibemaksuseaduses on kasutatud kaupade edasimüügi maksustamiseks kehtestatud erikord. Kui üldjuhul käibemaksukohustuslane maksustaks võõrandamisel kogu kauba maksustatava väärtuse käibemaksuga isegi siis, kui ta soetab ise kauba nt füüsiliselt isikult, kes ei ole maksukohustuslane, siis käibemaksuseaduse §-s 41 sätestatud erikord võimaldab teatud juhtudel maksustada ka üksnes kasumimarginaali.

Erikorra rakendamine on vabatahtlik. Arvestama peaks aga sellega, et arvel ei tohi näidata käibemaksu, seega kui kauba soetab mõni käibemaksukohustuslasest isik, siis ei ole tal selle arve alusel võimalik sisendkäibemaksu maha arvata.

Käibemaksumäär sõltub sellest, mida võõrandatakse. Autode puhul on see 18%, kuid vanu raamatuid saaks 5% maksustades võõrandada.