Maksuküsimus: 756

Küsimus

Eraisik rendib ettevõttele nii eluruume kui ka bürooruume. Vastavalt rendilepingule eraisik tulu ei saa, kuid ruume rentiv ettevõte maksab kommunaalkulud kinni otse ühistu arvele (kommunaalkulude arved on esitatud eraisiku nimele). Kas tasutud kommunaalkulud on eraisiku jaoks tulu ja ta peab sealt tulumaksu maksma?

Kuidas oleks õigem vormistada kommunaalkulude tasumist? Kas arved peaksid olema ümber vormistatud ettevõtte nimele? Või peaks eraisik lepingu alusel küsima renti ja siis ise maksma kommunaalkulud? Kui eraisiku jaoks saadav rent ja kommunaalkulud jäävad 0, kas tulumaks tuleb ikka saadavalt rendilt maksta?

Vastus - 21.09.2007

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Kõige parem oleks kahtlemata see, kui paluda korteriühistul adresseerida arved otse rentnikule. Kuid ka praegusel juhul ei ole probleemi, maksustatavat tulu ei teki. Vajadusel saate tuge tulumaksuseaduse § 12 lõikest 3.

Kui füüsiline isik saaks renti, siis peaks takommunaalkulude mahaarvamiseks ennast registreerima FIE-na. Sellel poleks mõtet, kui tulu kokkuvõttes on null. Lihtsam on jätkata senist praktikat, mille kohaselt rentnik kannab kulud.