iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 748

Küsimus

Läti ettevõte maksab renti Eesti ettevõttele Lätis asuva ekskavaatori eest. Läti firma väidab, et peab pidama rendimakselt kinni 5% tulumaksu. Olevat ka võimalus tulumaksu üldse mitte maksta - registreerida Eesti firma Lätis maksukohuslaseks ja saata enne iga tasumist tasujale mingi sertifikaat, mille Läti maksuamet peab igakordselt 30 päeva jooksul heaks kiitma.

Ning kolmas võimalus - toimetada Läti firmale Eesti firma kohta Eesti maksuameti poolt väljastatud residentsustõend. Ka selle variandiga ei pidanud maksu kaasnema. Kas 5% tulumaksu kohustus vastab tõele? Kas tulumaksu Lätis tasudes saab Eesti firma seda tasaarveldada Eesti maksude katteks? Kuidas kommenteerite teist ja kolmandat varianti? Kas need on legaalsed ja kuidas nende puhul täpselt toimida?

Vastus - 07.09.2007

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Jah, 5% tulumaksu kinnipidamise kohustus vastab tõele. Kuna tegemist on Lätis osutatava teenusega (tulumaksuseaduse tähenduses), siis on Läti riigil õigus tulu maksustada. Teie kirjeldatud varianti nr 2 ei oska kommenteerida, arvatavasti on tegu Läti siseriikliku regulatsiooniga topeltmaksustamise vältimiseks.

Kolmas variant on täiesti toimiv – see tuleneb Eesti ja Läti vahel sõlmitud topeltmaksustamise vältimise lepingust. Nimetatud maksulepingu Artikkel 7 ütleb, et äriühingu ärikasumid maksustatakse üksnes selles riigis, kus äriühing on resident (https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=219093). Teie juhtumi puhul tähendab see, et Eesti ettevõtja kasum, mis tekib ekskavaatori rentimisest Lätis, maksustatakse ainult Eestis.

Selleks, et maksulepingust tulenevad sooduskohtlemist rakendada, on Teil vaja Lätis tõendada oma residentsust: hankida siinselt maksuhaldurilt sertifikaat selle kohta, et äriühing on Eesti maksuresident ning toimetada tõend Läti äripartnerile. Residentsustõendi puudumisel ei saa Läti pool kohaldada maksulepingus sätestatud sooduskohtlemist ja peab Teile makstavalt teenustasult tulumaksu kinni pidama.