Järgmine koolitus: 30.09.2020 - Tallinn - Maksukonverents 2020 (välja müüdud) Vaata ajakava

669

Küsimus

Täpsustaks selle küsimuse vastuse veelkord üle: EML jurist vastas 17.05.07 küsimuseleEesti ettevõte (km-kohustuslane) ostab kaupu Inglismaalt. Üks sealne ettevõte ei ole käibemaksukohustuslane ja esitab meile arve ilma km-ta. Kuidas peame siin toimima, kas meie peame siin ikkagi riigile km ära maksma ja tagasi küsida ei saa (pöördmaksustamise alus ju puudub) või tuleb kaup arvele ja km probleemi ei olegi? Seal jäi vastuses selgusetuks, kas olenemata, et sealne ettevõtja on km kohustuslane või mitte, peame meie siin pöördkäibemaksu rakendama. St. arvestama nii sisendkäibemaksu kui maksma ise 18%.Tundub kuidagi arusaamatu.

Vastus - 19.06.2007

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Kui arve väljastaja ei ole oma riigis käibemaksukohustuslane ja Teie soetate temalt kaupa, mis toimetatakse Eestisse, siis pöördkäibemaksustamise kohustus tuleb käibemaksuseaduse § 3 lg 4 punktist 5. Selline üldine pöördkäibemaksukohustus laieneb kaubale, mille käibe tekkimise koht on Eestis. Käibemaksuseaduse § 9 lg 1 p 1 kohaselt on kauba käibe tekkimise koht Eesti, kui kaup toimetatakse saajale või tehakse talle muul viisil kättesaadavaks Eestis. Sellise olukorraga oleks tegemist näiteks siis, kui müüja ise organiseerib kauba transpordi Eestisse.

Miks Te arvate, et seda käibemaksu riigilt tagasi küsida ei saa? Teie deklareerite selle tehingu maksustatava väärtuse käibedeklaratsiooni real 1, soetamisel tasumisele kuuluva käibemaksu deklareerite real 4 ja mahaarvatava käibemaksu deklareerite real 5. Antud kauba soetamisel arvestatud käibemaksu mahaarvamine käibedeklaratsioonil on üks tavapärane sisendkäibemaksu mahaarvamise juhtum. Sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus tuleb käibemaksuseaduse § 29 lg 3 punktist 4.

Pöördmaksustamise kohustust ei teki aga näiteks siis, kui Eesti äriühingu esindaja ise hangib omale need kaubad Inglismaal (ostab omale kauba kohalikult ettevõtjalt, kes ei ole käibemaksukohustuslane). Sellist soetust Eesti ettevõtja oma käibedeklaratsioonis ei deklareeri.