Järgmine koolitus: Tallinn - Sügisseminar 2021 registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 613

Küsimus

Tere,
OÜ on alles noor. Käibemaksu kohustlasena me arvele võetud ei ole. Oletame, et soovin väljastada arve ostutatud teenuse eest 1000eek.
1. Kui ka arve saaja (OÜ) ei ole käibemaksu kohustlasena arvel siis kas käibemaks on 0%, või ei eksisteeri arvel üldse KM rida?
2. Kui arve saaja on KM kohustlasena arvel, kas ka siis KM on 0%?
A) Kui meie OÜ-l on plaanis suurem ost, näiteks arvuti, auto jne, kas siis on kasulik end KM kohustlasena arvele võtta, et hiljem siis KM soetatud asjadelt tagasi arvestada.
B) Kas KM kohustlasena arvele võtmine tähendab kulutusi, kui siis milliseid? Mis peab olema minimaalne käive, et arvelevõtmine oleks lubatud?
C) Kui lähiajal enda OÜ KM kohustlasena registreerime, kas siis eile ostetud arvutilt tasutud käibemaks on võimalik tagasi arvestada? Kuidas on eelmisel kuul makstud arvete KM tagasi arvestamisega?
Tervitades,
Päris Algaja

Vastus - 02.05.2007

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

1. Käibemaksu rida ei märgita, soovi korral võite lisada märkuse, et arve esitanud isik ei ole käibemaksukohustuslane. Maksumäära 0% märkimine on ebakorrektne ja võib tekitada parnterites segadust.

2. Arve esitamine ei sõltu sellest, kes on arve saaja.

A. ilmselt on kasulik, eeldusel et teie tegevusala on seotud selliste kaupade või teenuste müügiga, mis ei ole KMS § 16 kohaselt käibemaksuvabad.

B. Minimaalset käibe nõuet ei ole, kuid maksuhaldur võib teilt nõuda lisadokumente, mis tõendavad ettevõtlusega tegelemist (nt lepingud klientidega). Lähemalt vt KMS § 19-20. Kindlasti on kasulik lugeda ka registreerimisavalduse vormi.

C. Enne registreerimist ostetud kaupadelt üldjuhul käibemaksu maha arvata ei saa. Teatud juhtudel seda siiski lubatakse, vt KMS § 29 lg 5. Kasulikum on siiski registreerimisprotseduur läbida enne suuremate ostude tegemist.