iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Maksuküsimus: 590

Küsimus

Töötaja võttis ennast Soome maksuametis arvele ja maksab nüüd oma tulumaksu Soomes. Kuidas meie nüüd peame talle töötasu välja maksma, kas töötuskind ja kogumispensioni peame kinni ja ülejäänud maksame pangast välja? Kuidas deklareerida TSD, ka vm koodiga 1 või miski muu.
Ühel töötajal on E101, temal maksame töötasult sotsmaksu Eestis, teisel töötajal ei ole, kas Eesti firma peaks nüüd sotsmaksu ka Soome maksma?
Või on see töötaja valida kus ta tahab ravikindlustatusega kaetud olla. Töötaja elukoht on ikkagi Eestis, viibib aga Soomes ca 190-200p, mistõttu valis tulumaksustamise kohaks Soome.

Vastus - 23.04.2007

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Tulumaksuseaduse § 40 lõige 3 prim annab võimaluse, et kui töötaja täidab tööülesandeid välisriigis ning Teile on esitatud Soome maksuameti tõendi selle kohta, et antud tulu on Soomes maksustatav, siis tööandja Eestis tulumaksu kinni pidama ei pea. Väljamakse kood on jätkuvalt 1. Töötuskindlustuse ja kogumispensioni osas erisusi ei ole.
Teine töötaja, kellel ei ole tõendit E101 – tema puhul on tõenäoliselt tööandjal kohustus end Soomes registreerida, et töö tegemise riigis saaks sotsiaalmaksu tasuda. Võibolla on võimalik ka sellele teisele töötajale hankida tõend E101?
Töötaja ei saa tavaliselt valida, kus riigis ravikindlustusega kaetud olla. Üldreegel on, et sotsiaalmaks (sotsiaalkindlustusmaksed) laekub sinna riiki, kus toimub töö tegemine. Lähetatud töötajate tarvis on sisse viidud eriregulatsioon E101 näol. E101 vorm kinnitab, et inimesel on ravikindlustuskaitse lähteriigis, mistõttu ei ole kohustust töö tegemise riigis tema eest sotsiaalmaksu tasuda.