Järgmine koolitus: Tallinn - Sügisseminar 2021 registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 55573

Küsimus

Täpsustaksime seda küsimust:
https://maksumaksjad.ee/maksuinfo/maksukusimused/2848/
Kui sellisele USA arvele (ostetud kirjafondid) on lisatud müüja poole käibemaksunumbriks, mis algab hoopis tähtedega EU86.. ja arvele on märgitud 20% käibemaks. Kas selline arve kuulub samuti pöördmaksustamisele?

Vastus - 29.04.2021

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

EU prefiksiga algab EL välise isiku registreerimiskood, mille ta saab, kui registreerib end EL-is elektroonilise side teenuse ja elektrooniliselt osutatava teenuse käibemaksuga maksustamise erikorra kasutajana.

Järelikult olete saanud elektrooniliselt osutatavat teenust ning teenuse osutaja on eeldanud, et olete tarbija (see kord rakendub ainult nendele isikutele teenuse osutamisel, kes ei ole käibemaksukohustuslased).

Pöördmaksustamise eeldus on see, et arvel on ostja nimi õige, aga KMKR on jäänud esitamata ja 0% rakendamata (õigupoolest ei peaks siis üldse käibemaksu kohta midagi märkima). Müüja on ostjat kohelnud kui mitte-maksukohustuslasest juriidilist isikut ning ebaõigesti käibemaksu lisanud. Samas on ostja ise esitanud müüjale puudulikud andmed, millega võtab ka vastutuse tekkinud kahju eest.

Arvel näidatud käibemaksu maha arvata ei saa, kuid teenus tuleb pöördmaksustada (kui ettevõtja andmed on arvel), sest käibe tekkimise koht on Eesti. Maksustav väärtus on summa ilma käibemaksuta (vt KMS § 12 lg 6.1).

Meil puudub info, kui karmilt MTA praktikas reageerib sellele, kui Eestis käibemaksukohustusased on valesti sisendkäibemaksuna maha arvanud erikorra alusel makstud käibemaksu.

Teenuse osutajale tuleks edastada enda käibemaksukohustuslasena registreerimise kood ning paluda arve edastada ilma käibemaksuta.

Kui see ei ole võimalik, siis võib selliseid teenuseid tellida nt juhatuse liige isiklikult ning lasta endale kulud hüvitada, sellisel juhul pöördmaksustamise kohustust ei ole, sest teenust ei soeta vahetult maksukohustuslane.