iconJuurdepääsetavus
Maksud 2024 koolituse salvestus - Maksumuudatused aastatel 2024-2027 Soovin tellida

Maksuküsimus: 552

Küsimus

Täpsustan andmeid: Meie ei müü pärast toodet, meie ainult projekteerime, siis meie tellimuse alusel tehakse see toode ühes Soome tehases valmis ja siis meie töömehed paigaldavad selle Soomes. Toote müüb kliendile Soome tehas (tema nagu ostab meie käest seda teenust). Soome tehas on käibemaksukohustuslane
Ettevõte osutab Soome äriühingule mööbliprojekteerimise ja paigaldamise teenust. Meie töötaja võtab kliendi juures (Soomes) vajalikud mõõdud aga projekteerib siin, Eestis. Hiljem minnakse ja paigaldatakse.
Kas toimime õigesti kui esitame kliendile arve 0%, kuna teenuse osutamise koht on Soome (olenemata sellest, et projekteerija istub võib-olla Tallinna kontoris).

Vastus - 28.03.2007

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Eeldades, et projekteerimine ning paigaldamine on lahutamatult seotud teenused, on tegemist segatarnega. Segatarne puhul toimub maksustamine põhisoorituse järgi. Kui põhisooritus on projekteerimine ning paigaldamine on kõrvalsooritus, siis tuleks otsustada, kuidas teise liikmesriigi käibemaksukohustuslasele osutatavat projekteerimisteenust maksustatakse.
Projekteerimisteenus on olemuslikult sarnane inseneriteenusega (projektide või tööjooniste koostamine jne). Kui inseneriteenuse või sellega olemuslikult sarnase teenuse saajaks on teise liikmesriigi käibemaksukohustuslane, siis ei ole teenuse käibe tekkimise kohaks Eesti (KMS § 10 lg 2 p 3 § 10 lg 5 p 7 kaudu), arvel on 0% ning teenuse saajal lasub pöördmaksustamise kohustus. Arvele tuleb märkida teenuse saaja KMK number ning nt viide „reverse charge“.