Järgmine koolitus: 11.10.2022 - Tallinn - Sügiskonverents 2022 Registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 427

Küsimus

Firma rentis sõiduautot kasutusrendi tingimustel. Auto tagastati liisingfirmale peale rendiperioodi lõppu ja firma ei kasutanud lepingus märgitud jääkmaksumusega väljaostu eesõigust vaid märkis lepingu lõpetamise avaldusse 3-nda isiku, kes võiks auto liisingfirmast välja osta. Liisingfirma esitas sellele isikule müügiarve: jääkmaksumus + käibemaks turuhinnalt. Küsimus: kas ostueesõigusest loobunud firmal tekkib erisoodustusmaksude tasumise kohustus turuhinna ja jääkmaksumuse vahelt seoses varalise õiguse tasuta loovutamisega kolmandale isikule (isik ei olnud firma töötaja, vaid sugulane)?

Vastus - 19.12.2006

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Esiteks muidugi peab arvestama, et käibemaksu ei maksta mitte turuhinnalt vaid jääkväärtuselt. Teiseks peab arvestama, et kui tegemist on varaliselt hinnatava õigusega, siis selle kasutamisest loobumist teise isiku kasuks saab maksustada. Juhul kui vastav isik on töötaja või tema laps, vanem või abikaasa, siis on nendele isikutele õiguse üleandmine erisoodustus. (vt TuMS § 48 lg 6). Vt selle kohta Ain Veide. Aega võttis aga asja sai. ? MaksuMaksja, 2006, nr 10, lk 24. Kui liisinguandjale tagastatakse sõiduauto ja ta seejärel ise otsustab nt Teie töötajale selle võõrandada jääkväärtusega, siis ei ole tööandja jaoks tegemist erisoodustusega.