Aastaaruanne 2021 ja maksud 2022 koolituse salvestus loe lähemalt / osta koolitus

Maksuküsimus: 416

Küsimus

Ettevõte korraldab müügikampaania, mille käigus kingitakse kliendile, kes sõlmib pikemaajalise maaklerlepingu (tingimusi on teisigi) ühepäevane puhkus SPA-s. Kas seda saab lugeda kingituseks ja tuleb ka vastavalt maksustada või on see siiski n-ö reklaam ja ettevõtlusega seotud kulu? Sest selle teenuse (SPA) võimaldamisel kliendile tekib ettevõttele ju ka reaalne maksustatav käive. See ei ole kingitus, mida jagatakse valimatult igaühele, kes vastu tuleb.

Vastus - 05.12.2006

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Kui ettevõtja teatud tingimustel lepingu sõlmijale annab lisaks teenusele või kaubale kaasa ka mingi lisahüve, siis ei ole tegemist kingitusega, kui sellise hüve pakkumine ei ole tingitud mingitest subjektiivsetest asjaoludest, vaid on tõesti nt konkreetse tehingu mahuga seotud vms. Tegemist ei ole mitte saaja tuluga, vaid säästmisega, kulu vähendamisega.
Näiteks kui kauplus võõrandab külmkapi ja annab tasuta kasti õlut kaasa, siis õlu ei ole kingitus, kui sellist tehingut pakuti n-ö vabal turul kõigile võimalikele tehingupartneritele.
Ka sisendkäibemaksu saab üldistel alustel (KMS § 29 lg 1) maha arvata ja maksustatav väärtus on kokkulepitud tehingu hind (vt KMS § 12 lg 1 ja 8).