Maksuküsimus: 378

Küsimus

Läti ettevõte osutab remonditeenust Eesti ettevõtte Lätis asuvatele masinatele. Selle tegevusega seoses esitatakse Lätist Eestisse remonditeenuse, varuosade, transpordi arveid. Eelmisel aastal olid need arved koos Läti käibemaksuga, sellel aastal ilma käibemaksuta. Kas seadusandluses on midagi muutunud või teeb Läti firma valesti?

Vastus - 13.11.2006

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Kui Läti käibemaksukohustuslane osutab remonditeenust Eesti käibemaksukohustuslasele ning remonditav vallasasi toimetatakse hiljem Lätist välja, siis on käibe tekkimise kohaks Eesti (vt kuuenda direktiivi art 28b osa F, Läti käibemaksuseaduses art 25, vt http://www.fm.gov.lv/likumi/pvn/Par_PVN_20060101_en.pdf). Seega peabki arvel olema käibemaks 0%, soetajal tekib Eestis KMS § 10 lg 2 p 11 ja § 3 lg 4 p 2 alusel pöördmaksustamise kohustus.
Kui remonditeenus sisaldas ka varuosade paigaldamist ja näiteks masina transporti töökotta, siis võib seda vaadelda segatarnena, kus peasoorituseks on remonditeenus ning maksustamine toimub selle järgi, kuidas peasooritust maksustatakse.
Võimalik, et varasemad tarned on mõnevõrra erinenud ning seetõttu ei ole ka neid 0% maksumääraga maksustatud.