Aastaaruanne 2021 ja maksud 2022 koolituse salvestus loe lähemalt / osta koolitus

Maksuküsimus: 322

Küsimus

Eesti ettevõte ostis kinnisvara vahendusteenust Lätis registreeritud ettevõttelt. Kinnisvara, millega antud teenus oli seotud asub Lätis.
Kas Eesti ettevõte võib sisendkäibemaksu deklareerida?
Kas peab selleks registreerima Lätis käibemaksukohuslaseks?

Vastus - 04.09.2006

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Küsimus puudutab Läti käibemaksuseaduse (vt http://www.fm.gov.lv/likumi/pvn/Par_PVN_20060101_en.pdf) kohaldamist, seetõttu soovitan tehingupartnerilt kindlasti uurida kohaliku seaduse kohaldamist. Kinnisasjaga seotud maakleriteenuste (vahendamine) käibe tekkimise kohaks on kinnisasja asukoht, Läti (vt Läti seaduse § 4 lg 5). Seega näitab Läti pool arvel kohalikku käibemaksu. Kuna sama saab ka meie KMS § 10 lg 5 p-st 1 tuletada, siis § 10 lg 2 p 10 ei rakendu ning Eestis vahendusteenust ei pöördmaksustata. Kuna teenuse osutaja arvel Eesti käibemaksu ei näita, siis siin midagi maha arvata ei saa. Käibemaksu võimaliku tagastamise kohta saab infot Läti maksuametist.