Järgmine koolitus: 11.10.2022 - Tallinn - Sügiskonverents 2022 Registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 301

Küsimus

Põhitöö kõrvalt tegelen ka FIE-na koolitustegevusega. Suurem osa koolitusteenusest osutan kõrgkoolile lektorina, väiksemas mahus teenuseid ka ärikoolitusega tegelevatele ettevõttetele. Aasta peale kokku saab peatselt 250 000 kroonine käive täis. Kas pean end registreerima käibemaksukohustuslaseks, kui tegelikult osa minu käibest ei ole käibemaksuga maksustatav (koolitusteenus kõrgkoolile, KMS § 16 lg 1 p 6). Ligikaudne proportsioon on nii, et 150 000 kr on olnud käibemaksuga mittemaksustatav käive (kõrgkoolile tasemekoolituse raames osutatud koolitusteenus) ning 100 000 kr maksustatav käive (ärikoolitused).
KMS § 4 lg 1 järgi on käive muuhulgas ettevõtluse käigus osutatud teenus. Samas KMS § 19 lg 1 ütleb, et maksukohustuslasena registreerimise kohustus tekib päevast, kui MAKSUSTATAV käive aasta algusest ületab 250 000 krooni. Kuidas siis nüüd mõista – kas pean end käibemaksukohustuslaseks registreerima päeval, kui kogu käive jõuab 250 000 kroonini või alles siis, kui ärikoolitustega seotud teenuste maht jõuab eespoolnimetatud piirini? Viimasel juhul tekib ka küsimus, et kui siis aastadeklaratsioonil näitan tulusid ca 350 000 kr, siis võib ju maksuhalduril ikkagi tekkida küsimus, et miks ei ole käibemaksukohustuslaseks registreeritud ning tagantjärgi otsusega ikkagi registreerida – kuidas see olukord lahendada?!

Vastus - 02.08.2006

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Tõepoolest käibemaksuseaduse § 19 lg 1 ütleb, et maksukohustuslasena registreerimise kohustus tekib päevast, kui maksustatav käive aasta algusest ületab 250 000 krooni. Seega tuleb teil end ilmtingimata registreerida käibemaksukohustuslaseks juhul, kui teie maksustatav käive jõuab 250 000 kroonini. Käibemaksuga maksustatakse ka see tehing, mis 250 000 krooni piiri ületab. Soovitame teil ebamugavuste vältimiseks registreerimise avaldus esitada veidi varem (aitab nt arvutusvea tõttu liiga hilise registreerimise tõttu tekkivat kahju ära hoida).

Samas on oluline selgitada, et teie poolt ülikoolile osutatav teenus ei ole samastatav ülikooli poolt üliõpilasele osutatava teenusega. Lektori poolt koolituse korraldajale osutatav teenus ei ole koolitusteenus.

Juhul kui aastadeklaratsioonis näitate tulusid 350 000 krooni, ei tähenda see, et peaksite olema automaatselt käibemaksukohustuslane. Kui maksuhalduril on kahtlusi, võib ta teid alati kontrollida. Maksukohustuslasena registreerimisele eelneb siiski maksuhalduri poolne faktide tuvastamine (ehk siis 250 000 kroonise maksustatava käibe olemasolu tuvastamine).