iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Maksuküsimus: 265

Küsimus

Meie hankija, kes asub Leedus, toimetas meile kauba Leedust Tallinna. Tallinna lähedal läks tema veoauto katki. Meile pidime pöörduma ettevõtja poole, kes teostas puksiiriteenused ja veoauto remondi. See ettevõtja esitas meile arve. Meie maksisime välja kõik need kulud. Loomulikult esitame me praegu Leedu ettevõtjale meie kulude katmiseks arve. Kas ma pean arvel käibemaksu näitama, millisele KMS paragrahvile viitama, ja kas see on vahendusteenus?

Vastus - 07.06.2006

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Küsimusest ei ole aru saada, kas tegemist on teenuse edasimüügiga või kulude hüvitamisega. Kui on tegemist kulude hüvitamise juhtumiga (nii veoteenuse kui ka remonditeenuse tellija oli Leedu ettevõtja) ning Teie maksite vaid teenuste eest, siis sellisel juhul peate esitama kulude hüvitamiseks arve. Kulude hüvitamine ei tekita teile käibemaksukohustust, sest te ei võõranda kaupu ega teenuseid. Arvele seega käibemaksu ei tule ja viiteid seadusele või direktiivile ka ei esitata.

Kui remonditeenuse osutaja teab Leedu ettevõtja käibemaksukohustuslase numbrit, siis saaks rakendada remonditeenusele 0% maksumäära (aluseks on käibemaksuseaduse § 10 lg 5 p 8 koostoimes § 15 lg 4 p 1).

Puksiiriteenus ehk siis veoteenus – KMS § 10 lg 1 p 4 kohaselt on selle käibe tekkimise kohaks Eesti ning maksumäär seega 18%. Siin ei aita ka võõramaine käibemaksukohustuslase number. Käibemaks tuleb lihtsalt Eestilt tagasi taotleda.

Kui remontija ise teostas nii veo kui remondi, siis on põhimõtteliselt võimalik ka nullmäära rakendamine. Vt allpool.

Kui aga oleks tegemist sellise juhtumiga, kus teie tehingupartner avaldas soovi, et te korraldaksite veoauto töökorda viimise, teie tellisite selleks oma nimel puksiiriteenuse ja remonditeenuse, siis oleks võimalik põhimõtteliselt käsitleda mõlemat teenust ühtsena, teenuse edasimüümisena. Kuna peasooritus on remonditeenus ja kõrvalsooritus veoteenus, siis toimub maksustamine peasoorituse maksustamisrežiimi järgides. Kui nüüd Leedu tehingupartner edastab teile oma käibemaksukohustuslasena registreerimise numbri, siis saate te KMS § 10 lg 5 p 8 ning § 15 lg 4 p 1 alusel rakendada teenuse edasimüügil 0% maksumäära.

Arvel viitate Kuuenda Direktiivi artiklile 21.