Järgmine koolitus: 11.10.2022 - Tallinn - Sügiskonverents 2022 Registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 264

Küsimus

Teada on, et aasta jooksul ületab käive 250 000 krooni piiri. Tegemist on MTÜ'ga ja hetkel on antud MTÜ mitte-käibemaksukohustlane.
Küsimus, kas 250 000 kroonise käibe piiri ületamisel tuleb tasuda käibemaks alates 250 000 ületanud tehingult või ka tagasiulatuvalt eelnevatelt tehingutelt? Teiseks, kas oleks õige juba ennetavalt käibemaksukohustlaseks registreeruda?

Vastus - 01.06.2006

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Käibemaksuseaduse § 19 kohaselt tuleb ettevõtlusega tegeleval isikul end käibemaksukohustuslaseks registreerida, kui isiku maksustatav käive ületab kalendriaasta algusest arvates 250 000 krooni. Registreerimiskohustust ei teki, kui isiku kogu maksustatava käibe moodustab nullprotsendise käibemaksumääraga maksustatav käive, välja arvatud kauba ühendusesisene käive. KMS § 20 kohaselt registreerimiskohustuse tekkimise päevast alates kolme tööpäeva jooksul on isik kohustatud esitama maksuhaldurile avalduse enda maksukohustuslasena registreerimiseks. Kusjuures isik võib esitada maksuhaldurile avalduse enda maksukohustuslasena registreerimiseks ka siis, kui tal ei ole registreerimiskohustust veel tekkinud. Käibemaksu tuleb tasuda sellest tehingust alates, mis ületab 250 000 piiri. Enne kmk registreerimist toimunudtehinguid käibemaksuga ei maksustata.

Kas hakata käibemaksukohustuslaseks juba varasemalt või mitte, sõltub teie enda soovist. Samas väldib varasem registreerimine probleeme 250000 kr täitumise piiri arvestamisel. KMS § 20 lg 11 kohaselt on maksuhalduril õigus kontrollida, kas avaldus on esitatud õigeaegselt, teie eksimuse korral tuleb teil 250000 ületanud tehingute osas riigile käibemaksu tasuda (hoolimata sellest, et teie pole arvele käibemaksu lisanud).