iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Maksuküsimus: 227

Küsimus

Kas mittekäibemaksukohuslane, kes soovib müüa põhivara -autot, peab sellele k/m lisama, kui ta varasemalt oli k/m kohuslane ja küsis k/m tagasi sama auto kasutusrendimaksetelt(1-el aastal 3-st). Rendiperiood lõpeb ja auto ostetakse jääkväärtusega välja, et see edasi müüa.

Vastus - 04.05.2006

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Käibemaksuseaduses sätestatud registreeritud maksukohustuslase kohustusi (sh võõrandatavate või omatarbesse suunatavate kaupade ja teenuste maksustamine) saavad täita vaid registreeritud käibemaksukohustuslased. Isik, kes ei ole käibemaksukohustuslasena registreeritud, neid kohustusi ei täida.

Juhul, kui Te peate silmas sellist olukorda, kus käibemaksukohustuslane on soetanud põhivara ning käibemaksu maha arvanud, peale 01.01.06 käibemaksukohustuslaste registrist kustutatud ja nüüd võõrandab kauba, siis tekib selline olukord, kus sisendkäibemaks arvati maha, maksukohustuslase registrist kustutamisel riigile maksu ei tasutud ning võõrandamisel käibemaksukohustust ei teki.

Sellise tulemuse annab 01.01.06 jõustunud KMS § 29 lõike 10 redaktsioon, mille kohaselt registrist kustutamisel tasub maksukohustuslane käibemaksu võõrandamata kaubalt, mille sisendkäibemaksu ta on soetamisel maha arvanud. Kauba maksustatav väärtus on selle soetusmaksumus või selle puudumisel omahind. Sätet ei rakendata põhivara suhtes. Seega ei tule teil auto kui põhivara müügil hinnale käibemaksu lisada ega ka sisendkäibemaksu korrigeerida.