Maksuküsimus: 2157

Küsimus

Eraisik töötab välismaal ja soovib oma kinnivara Eestis välja üürida. Kuna ta ise ei saa asjadega toimetada, soovib ta sõlmida meie ettevõttega esinduslepingu, et meie tema asju toimetame. Lepingu kohaselt kannab üürnik üüri ja kõrvalkulud meie arveldusarvele, meie kanname kogu summa edasi omanikule. Nüüd tekkis küsimus, et kui üürnikuks on äriühing, kumb ettevõte peab üürilt kinnipidama tulumaksu? Kas üürnik või siis meie ettevõte? Meie ettevõte ei väljasta samas üürnikule mingeid arveid, kõrvalkulude arve esitab KÜ, üüri aluseks on üürileping- meie oleme lihtsalt vahelüli, et kaitsta omaniku huve, et rahad laekuksid õigeaegselt, kuna omanikul endal ei ole selleks välismaal võimalusi. Omanik maksab töö eest teenustasu eraldi lepingu ja kokkulepete alusel.

Vastus - 18.01.2013

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Kui üürnik on juriidiline isik, siis tema peab tulumaksu kinni pidama. Teie olete sisuliselt makse vahendaja, raamatupidamises ei ole see samuti teie tulu ega kulu.

Kõrvalkulu võiks üürnik maksta otse KÜ-le või siis säilitada dokumente, et see tulumaksuseaduse § 12 lg 3 alusel tulust välistada. Tulumaksu tuleb kinni pidada üüri osalt.