iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Maksuküsimus: 188

Küsimus

Kui aktsiate müügist saadakse vastu raha ning muid aktsiaid (mida müüa hetkel ei saa), kas siis tuleb need ikka tuluna deklareerida või on tegemist soetusega ja tulumaksu tuleb maksta siis, kui need realiseeritakse ehk omakorda võõrandatakse millalgi raha eest. (TMS § 15 lg 4 - tulumaksuga ei maksustata tulu osaluse vahetamisest äriühingute ühinemise, jagunemise, ümberkujndamise käigus.Tulu äriühingus osaluse omandamisest mitterahalise sissemakse teel). Tulumaksuarvestus peaks olema ju kassapõhine.

Vastus - 30.03.2006

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Aktsiatest, mis müüakse raha eest, saadud tulu on tulumaksuga maksustatav tulumaksuseaduse (TuMS) § 15 lg 1 alusel. Samuti on maksustatav sama sätte alusel aktsiate vahetamine teiste aktsiate vastu.
Maksuvabastus rakendub järgmistel juhtudel: kui tegemist on äriühingu ühinemise, jagunemise või ümberkujundamise käigus vahetatud aktsiatega, siis TuMS § 15 lg 4 p 9 alusel ei teki tulumaksukohustust. Sellisel juhul äriühing, mille aktsiaid vahetasite, ei jätka tegevust samas vormis vaid ühineb mõne teisega või jaguneb või kujundatakse ümber.
Ning samuti ei teki tulumaksu kohustust, kui omandada uued aktsiad mitterahalise sissemakse teel, ning mitterahaliseks sissemakseks võivad olla teise äriühingu aktsiad (TuMS § 15 lg 4 p 10). Sel juhul äriühing, mille aktsiad olid mitterahaliseks sissemakseks, jätkab samas vormis tegevust.