Järgmine koolitus: Tallinn - Sügisseminar 2021 registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 1740

Küsimus

Eesti jaemüügi ettevõttel on Soomes registreeritud filiaal ning seal ollakse registreeritud ka käibemaksukohuslaseks.
Soome eraisikud tellivad Soome e-poe kaudu kaupu. Sageli aga pannakse kaup teele otse Eesti pealaost, kuid Soome filiaali nimel ja Soome käibemaksukohuslase numbri alt. Müügiarvel on kajastatud Soome käibemaks 22%. Ja kaup liigub otse Eestist Soome eraisikule.
Kas säärast kauba lähetamist tuleks ka Eestis deklareerida kui ühendusesisest käivet, märkides deklaratsioonil ära Soome filiaali käibemaksukohuslase numbri?
Mida peaks sarnase tehingu puhul üldse maksunduslikult ja raamatupidamislikult arvestama?

Vastus - 30.07.2010

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Tõepoolest selline kauba saatmine Eestist Soome on käistletav kauba ühendusesisese käibena (KMS § 7 lg 1 p 3). Kauba müük Soomes filiaali poolt Soome eraisikutele on aga maksustatav Soome käibemaksuga, mis alates 1. juulist on 23% (http://www.vero.fi).
Kõige lihtsam on ilmselt teha Eestist nt kord kuus arve Soome filiaalile. Raamatupidamisestehakse kanded sõltuvalt sellest, kuidas Soomes raamatupidamist peetakse ja kas Eestis kajastatakse filiaali eraldi või konsolideeritakse jooksvalt.
Üks võimalus on ka raamatupidamises kajastada müüki filiaalile ja aastaaruande tegemisel sisetehingud elimineerida.