Järgmine koolitus: 30.09.2020 - Tallinn - Maksukonverents 2020 (välja müüdud) Vaata ajakava

1658

Küsimus

Residendist juriidiline isik tegeleb väärtpaberite ostu-müügiga ja ta saab välismaalt dividende (osalus alla 10%), millelt on välismaal tulumaks tasutud. Kui nüüd residendist juriidiline isik tahab seda dividendi edasi maksta oma osanikule, kas siis see dividend on maksuvaba või peab sellelt tasuma tulumaksu? Sama küsimus Eesti ettevõtjatelt saadud dividendide kohta.

Vastus - 11.03.2010

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Kui välismaalt saadakse dividende ning osalus on alla 10%, siis ei kohaldata mitte vabastusmeetodit (TuMS § 50 lg 1.1) vaid välismaal dividendidelt makstud või kinnipeetud tulumaks arvatakse siin TuMS § 50 lg 1 või 2 alusel tasumisele kuuluvast tulumaksust maha (TuMS § 54 lg 5).

TuMS § 54 lg 5 ei laiene Eesti residendist juriidiliselt isikult saadud dividendile ning kui osalus on alla 10% (st ei rakendu ka TuMS § 50 lg 1.1), siis sellises olukorras tekib kasumi edasijaotamisel topeltmaksustamine.

Mõistlik oleks sellised väärtpaberid võõrandada enne dividendi maksmist, sel juhul saate suurema müügitulu ilma välismaal tulumaksu maksmata ja Eestis topeltmaksustamist ei teki.