Järgmine koolitus: 11.10.2022 - Tallinn - Sügiskonverents 2022 Registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 1089

Küsimus

Perefirmal on sõduauto, mida kasutatakse töösõitudeks. Kas erasõiduks kasutatavad autod peavad olema juhatuse liikmete nimel, et ei tekiks erisoodust firma auto pealt, või võib olla näiteks auto õe nimel aga auto passis on juhatuse liikmed kasutajatena kirjas?

Vastus - 06.10.2008

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Erisoodustus tekib, kui töötaja (TuMS § 48 lg 3 mõistes) saab tööandjalt (TuMS § 48 lg 2 mõistes) töösuhtest tulenevalt (TuMS § 48 lg 4 mõistes) rahaliselt hinnatava hüve isiklikes mitte tööandja huvides.

Tööandja sõiduauto puhul tähendaks see sõiduki kasutamist töötaja isiklikuks otstarbeks.

Iseenesest muude sõidukite olemasolu ei välista tööandja sõiduki kasutamist erasõitudeks, kuid praktikast on teada, et sellise eelduse olemasolul on lihtsam maksuhaldurile tõestada erisoodustuse puudumist.

Soovituslik on võimalusel pidada sõidupäevikut ka nende sõidukite osas, millega erasõite ei tehta. Päevikusse märgitakse hodomeetri näidud ning muud asjakohased andmed.