iconJuurdepääsetavus
EML sügiskonverents: maksutõusu eri Maksud ja raamatupidamine aastal 2025 Registreeri / loe lähemalt

Vinge palgatõus ei taga kopsakat haigusraha

Vinge palgatõus ei taga kopsakat haigusraha

Kopeeri viide

Ille Grün-Ots kirjutab Eesti Päevalehes, et haigusraha saab täistööpäeva summast vähem ja maha läheb ka tulumaks.

Mees sai mais palgakõrgendust, kohe kõvasti. Noh, oli teine ka hirmsalt tööd rabanud. Ületöötamine andis aga tunda ja tõbi tuli kallale. Kui tubli töötaja haiguslehelt naastes mõne aja pärast pangaarvet vaatas, ei saanud ta mõhkugi aru: nii vähe raha haigekassalt?

Seda ta küll teadis, et töövõimetushüvitis on täismehel 80% maksimumist, aga praeguse palgaga võrreldes ei klappinud arvutused kohe kuidagi. Sander (25) murdis aga juuli lõpus jalaluu. Kui oktoobri alguses haigusrahad pangaarvele laekusid, venis noormehel nägu pikaks: miks nii vähe? Asja uurides selgus: Sandril tõsteti palka tänavuse aasta sees.

Aga haigusraha arvestati ikka eelmisel aastal tema eest makstud sotsiaalmaksu järgi, nagu seadus ette näeb. “Töövõimetushüvitise, s.t nii haigus- kui ka hooldushüvitise arvutamise aluseks ongi eelmise kalendriaasta sotsiaalmaks, antud juhul siis see, mille töö-andja inimese eest tasus. Nii et kui inimene on haige aastal 2007, arvutatakse tema hüvitise suurust 2006. aasta sotsiaalmaksu järgi.

Tänavu saadav suurem palk ehk siis sellelt makstav sotsiaalmaks hakkab mõjutama töövõimetushüvitist alles järgmisel aastal,“ ütleb Eesti haigekassa avalike suhete juht Anne Osvet. Samas ta nendib, et hüvitise arvutamise süsteem on tõesti pisut keeruline ja tavainimene ei pruugi esimese hooga sellest aru saada. Hüvitise suurust mõjutab ka näiteks see, kas inimene on selle eelnenud kalendriaasta jooksul töövõimetushüvitist saa-nud ja veel mõni muugi nüanss. Loe täpsemalt: http://www.arileht.ee/?majandus=404075