iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Viis sammu, mis viisid Eesti majanduskriisini

Viis sammu, mis viisid Eesti majanduskriisini

Rubriik: Päevaleht

Mikk Salu kirjutab Eesti Päevalehe Ärilehes, et riigieelarve kiire kasvatamine, tulumaksu langetamine, Eesti Panga passiivsus laenukasvu ohjeldamisel, reformide toppamine ja laenamist soosiv maksusüsteem aitasid majanduse ülekuumenemisele kaasa.

Eelmisel nädalal Tallinnas esinedes rääkis Soome keskpanga juhatuse liige Seppo Honkapohja, et üks Soome (aga ka teiste Põhjamaade) 1990. aastate alguse suure majanduskriisi põhjusi oli laenuvõtmist soosiv maksusüsteem. Ka Eestis on üks selline faktor: 1996. aastal kehtestatud tulumaksu tagastamine eluaseme laenu intressidelt.

Juba mõni aasta tagasi saadi aru, et süsteem jääb ajale jalgu. Näiteks Eesti Pank ja Andres Lipstok rääkisid 2004.–2005. aastal korduvalt, et võiks selle lõpetada. Hansapanga juht Erkki Raasuke ütles tollal, et tulumaksu tagastust arvesse võttes tuleb efektiivseks intressimääraks 2,5%.

„See on määr, kust tavaliselt finantseerivad ennast tugevad omavalitsused, meil saab sisuliselt inimene tänavalt,” sõnas Raasuke. Eestlased said sel ajal Euroopa peaaegu kõige odavamaid eluasemelaene. Poliitikud olid aga üksmeelselt vastu. Keskerakond teatas tollal, et teema pole aktuaalne.

„Inimeste vajadus uue elamispinna järele on jätkuvalt suur,” seisis nende pressiteates. Janno Reiljan teadis rääkida, et Eesti Pank läheneb kodulaenu teemale valesti. Peaminister Andrus Ansip arvas, et asi pole küps. Isamaliidu esimees Mart Laar ütles, et ei kiida seda heaks.

Rahandusminister Aivar Sõerd avaldas Eesti Panga ettepaneku suhtes ettevaatlikkust. Riigikogulane Peeter Kreitzberg ütles aga: “Minu jaoks lõhnab see asi halvasti. Lipstok vaatab tulumaksu tagastamata jätmist puhtalt monetaarsest aspektist, täielikult puudub aga sotsiaalne argumentatsioon.” Need on mõned nopped 2005. aasta ajakirjandusest.

Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/artikkel/455757

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus