Heldur Meerits, Eesti investorite liidu juhatuse liige, kirjutab Eesti Päevalehe arvamusküljel Riigikogu liikmete kuluhüvitise teemal. Prantsuse revolutsioonist on möödas üle kahe sajandi. Saadi lahti vastikutest aadlikest, kuigi ka edaspidi leidus põhjust rahutusteks. Siiski jäi loosung “Liberté, égalité, fraternité” nii Euroopas kui ka kogu maailmas tähistama püüdu õiglase ühiskonna poole.
Liikumine kuningriiklikult valitsemisviisilt vabariigile pidi tähistama kõigi kodanike võrdsust.
Eesti taasiseseisvumise ajal oli konkreetse tuleviku osas vähe arutelusid. Igaüks elas vaikimisi oma kujutelmaga. Kes mõtles ivan-oravalikult vabariigile, kus Päts on president ja Laidoner juhatab väge. Mõni mõtles Carl Robert Jakobsoni kõnedele ja Lydia Koidulale.
Kes tahtis kopeerida oma kujutluste Soomet-Rootsit, kes Ameerika Ühendriike. Ühist oli nendes vaadetes vaid rahulolematus – kas majanduslikel või kultuurilistel põhjustel – Nõukogude Liiduna reinkarneerunud Vene impeeriumiga. Taastatud vabariik pidi saama toonasest tegelikkusest igapidi parem. Sellised kujutlused, olgu suunatud siis minevikku või kaugete maade eeskujule, ei võinudki teoks saada.
Ning kui sotsiaalteadlased tulid välja oma jutuga kahest Eestist, siis sellest legendist haarasid lihtsameelsed hooga kinni. Sama on juhtunud ka mitmes teises riigis. Legendid Robin Hoodist, Graalist ja Pühast Jürist elavad kahtlemata edasi ja neil on oma koht, ent toimiva ühiskonnamudelina pole nad rakendatavad. Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/arvamus/388450 Loe ka: „Riigikogu kuluhüvitiste teema ajakirjanduses“ Loe EML pressiteadet: „Kavandatav Riigikogu liikmete uus kuluhüvitiste kord tuleb laiendada kõikidele maksumaksjatele“ Vaata EML pöördumist Riigikogu poole.