iconJuurdepääsetavus
EML sügiskonverents: maksutõusu eri Maksud ja raamatupidamine aastal 2025 Registreeri / loe lähemalt

Töötajate koolitamine muutub odavamaks

Töötajate koolitamine muutub odavamaks

Kopeeri viide

Holger Roonemaa kirjutab Eesti Päevalehes, et seaduseelnõu järgi ei pea tööandja enam maksma koolituselt erisoodustusmaksu.

Uue töölepinguseaduse eelnõu kohaselt ei pea tööandja enam maksma erisoodustusmaksu, kui ta saadab töötaja tasemehariduskoolitusele. “See oli üks meie kindel nõue, et investeeringud tasemeharidusse tuleb erisoodustusmaksust vabastada,” ütles tööandjate keskliidu volikogu esimees Enn Veskimägi. Sisuliselt tähendab see, et kui näiteks kaubanduskontsern saadab töölise logistikat õppima, tuleb praegu koolituskuludele liita ka tulumaks ja sotsiaalmaks ning õppemaksule lisandub nii tuhandeid kroone. Veskimäe sõnul tekkis selle nõude kaotamise vajadus, sest Eesti haridussüsteem on nii paigast ära kui vähegi annab.

“Kui vaatame näiteks Euroopa esimest 15 riiki, siis kutseõppes õpib igal pool vähemalt 60–70 protsenti inimestest ning kõrghariduse osa on siis vastavalt 30–40 protsenti. Meie arvud on vastupidised ja seetõttu peame ise endale vajalikke inimesi koolitama,” lausus ta ning lisas, et praegu pole Eestis valdkonda, kus ei esineks spetsialistide puudust. “Kui me tahame saata endale vajaliku inimese edasi õppima, siis on see ettevõtte huvides ning seda ei tohi karistada,” ütles Veskimägi. Kui laialt eelnõusse jõudnud erisoodustusmaksu vabastamist käsitlevat punkti kasutama hakatakse, ei ole veel selge.

“Kuidas see detailidesse jõuab, on rakendussätte küsimus. Selleni jõutakse alles hiljem,” ütles Veskimägi. Ta lisas siiski, et ettevõtja asi ei tohiks olla kinni maksta koolitust üldse ega teha soodustusi töötajatele, kelle õpitavat teemat pole selles ettevõttes üldse vaja. Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/artikkel/427105 Ka EML on järjepidevalt teinud ettepanekuid erisoodustuste maksustamise alaseid ettepanekuid.

Vt nt siit.