iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Teise sambasse säästjal läheb vaja head tervist

Teise sambasse säästjal läheb vaja head tervist

Rubriik: Päevaleht

Kristjan Hänni kirjutab Eesti Päevalehe Ärilehes pensioni teisest sambast.

Keskmisena võttes on teine sammas kahtlemata õige samm. Ent olles ise ettevõtte omanik, on mul ratsionaalsem saada ettevõttest põhitulu dividendidena või aktsiate tagasiostuga, mitte palgana. Teise sambaga pole omanikul/ettevõtjal mõtet ühineda, kui ta omab kalduvusi regulaarseks säästmiseks ja investeerimiseks ja ta on valmis jätkama oma investeeringute eest hoolitsemist ka pensionil olles. On üsna tõenäoline, et “agressiivsete”, “progressiivsete” jms eksitava nimega pensionifondide senine 10-protsendine aastatootlus on keskmisest paremate börsiaastate tulemus.

Pikaajaliselt pole alust neilt sama tootlust oodata (ja üritada selle tootluse jätkumise eeldusega II sammast müüa!). Nn “äkiliste” fondide portfellist peab vähemalt 50% olema investeeritud võlakirjadesse. Nende fondide teenustasud on üpris kõrged, süües pidevalt tootlust. Mina loodan pikaajaliselt teenida neist enam aktsiate osakaalu suurendamisega oma portfellis ning fondi-fondi-fondide ja muude mitmekordseid teenustasusid koorivate investeerimistoodete vältimisega.

Väga oluline on pikaajalise tootluse seisukohast ka see periood, kus pensionifondi kogutud raha antakse edasi kindlustusseltsile, kes teeb vastse pensionäriga annuiteedilepingu, mille alusel laekuvad igakuised pensionimaksed kuni surmani. Kindlustusselts ei tohi seda summat arvestades eeldada suuremat tootlust kui on 3% aastas. Võib-olla suudan ma ka pensionil olles jätkata elu jooksul kogutu investeerimist pisut kõrgema tootlusega? Ma olen investeerinud ja investeerin ka edaspidi kolmandasse sambasse.

Eriti ratsionaalne on teha seda maksuefekti silmas pidades: paigutada kolmandasse sambasse aastas 15% maksustatavast tulust, millelt siis tulumaksu tagasi saab. Kui mõned aastad on sedasi talitatud, võib kolmanda samba makse vähendada kas või ainult selle 2%-ni palgast, mis muidu II sambasse tilguks. Suurem alginvesteering ja pikaajaliselt parem tootlus annab lootuse kordades suuremaks pensioniks, kui on oodata teisest sambast. Ja see raha kuulub siis tõesti teile, mitte kindlustusseltsidele.

Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/artikkel/362702

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus