iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Pangad tüssavad kümneid tuhandeid laenajaid

Pangad tüssavad kümneid tuhandeid laenajaid

Rubriik: Eesti Ekspress

Selev Vedler kirjutab Eesti Ekspressis, et Tarbijakaitseamet nõuab, et pangad lõpetaksid kodulaenu võtjatelt varjatud lisaintresside sissekasseerimise. Enamik klientidest pole kuulnudki, kuidas pangad nende arvelt ekstra­kasumit teenivad.

Peaaegu kõik eluasemelaenud antakse Eestis välja eurodes. Seda aga vaid paberil. Tegelikult saavad inimesed laenuraha kätte ja tagastavad kroonides.

Väga vähesed laenuvõtjad teavad, et pangad ei kasuta laenumaksete konverteerimisel Eesti Panga ametlikku kurssi, vaid hoopis omaenda kommertskurssi. See lubab pankadel hõlpsalt lisakasumit teenida. Näiteks kodulaenude turuliidri Swedbanki puhul erineb kommertskurss Eesti Panga ametlikust kursist 5,2 Eesti sendi võrra iga müüdava euro kohta. Ehk laenaja maksab laenu tagastades 0,3 protsendi võrra ametlikust kursist rohkem.

Tarbijakaitseameti arvates on siin tegemist ebaausa kauplemisvõttega. Pangad saavad tänu euro kursiga mahhineerimisele näidata intresse odavamatena ning laenude kulusid väiksemana, kui need tegelikult on. Laenuvõtjad võitlevad sageli isegi 0,1 või 0,2 protsendipunkti suuruse intressivõidu nimel. Nad ei oska tähele panna euro kurssi, mille kaudu võtavad pangad kogu saavutatud "intressivõidu" tagasi ja rohkemgi veel.

Petlikkust kasvatab asjaolu, et laenukalkulaatorid ei näita summasid eurodes ega euro vahetamise kurssi, kuigi peaaegu kogu kodulaenundus käib eurodes. Esimesena tõi asja avalikkuse ette Maksumaksjate Liit. Liidu juhatuse esimehe Lasse Lehise sõnul algas asi lihtsast küsimusest, kas tuludeklaratsioonis tuleb eluasemelaenud deklareerida Eesti Panga kursi või kommertskursi alusel. Mullu veebruaris andis liit välja pressiteate, et "pangad konverteerivad kroone eurodeks Eesti Panga kursist erineva kursiga.

Samal ajal esitavad pangad Maksu- ja Tolliametile andmeid maksumaksja tasutud eluasemelaenu intresside kohta Eesti Panga ametliku kursi alusel. Selle tulemusena deklareerivad inimesed tuludeklaratsioonides intressidena väiksema summa, kui nad tegelikult on Eesti kroonides tasunud." SEB Pank väljastas kundedele intressitõendeid vastavalt tegelikult kroonides makstud summadele, Swedbank aga Eesti Panga ametliku kursi alusel. Maksumaksjate Liit kutsus panku avalikult üles kasutama eluasemelaenude konverteerimisel Eesti Panga kurssi ning mitte võtma eluasemelaenudelt varjatud lisaintressi kursivahede abil. Maksuamet teatas selle peale, et deklareerida saab ainult intresse, valuutavahetamisega tekkinud lisakulu nende sekka ei kuulu.

Loe täpsemalt: http://www.ekspress.ee/2008/10/23/ari/4961 Loe ka: „EML: Maksu- ja Tolliamet kiusab eluasemelaenude võtjaid“

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus