iconJuurdepääsetavus
Maksud 2024 koolituse salvestus - Maksumuudatused aastatel 2024-2027 Soovin tellida

ÕNNELI VAREND: Ettevõtja – keelatud!

ÕNNELI VAREND: Ettevõtja – keelatud!

Rubriik: Päevaleht

25. jaanuaril 2006 a Eesti Päevalehe Ärilehes avaldatud Eesti Maksumaksjate Liidu tegevjuhi Õnneli Varendi artiklis käsitletakse FIE-de registreerimist ning kulude mahaarvamist.

Iga asi saab alguse millalgi ja millestki. Tavaliselt algab ettevõtlus tulu tõotava idee väljamõtlemisest ning alustamiseks tarviliste kulude kandmisest. Nii on see majanduses ja tavaloogika järgi.Riik leiab paraku, et suur osa sündmustest ei tulene mitte tegevusest enesest, vaid hoopis registrikannetest.

Register on “püha raamat”, kuhu hinged ja nende plaanitav tegevus kirja pannakse. Alles sealt algab ajaarvamine. Füüsilisest isikust ettevõtja (FIE) puhul peab arvestama, et enne registrisse kandmist ettevõtluseks tehtud vajalikke kulutusi tulust maha arvata ei saa. Nii on armuline seadusandja tulumaksuseaduses ette näinud.Paistab, et lõpuks hakkab õigluse päike end näitama – tulumaksuseaduses kavandatavad muudatused osalt leevendavad kirjeldatud õiguste riive raskust.

Nimelt pakutakse seadusandjale vastuvõtmiseks sõnastust, mis võimaldab FIE-l enne registreerimist tehtud kulud ettevõtlustulust maha arvata, kui need on seotud ettevõtjana registreerimisega või ettevõtluse alustamiseks vajalike tegevuslubade ja registreeringute saamisega. Loodetavasti õnnestub seadusandjal kulude mahaarvamise kitsendus seadusest täies ulatuses välja jätta. Kui FIE on läbi raskuste end siiski registrisse saanud ja ettevõtlustulu mõnda aega deklareerinud, kuid kavatseb ettevõtlusega tegelemise lõpetada, siis kuidas? Taas tekib sama olukord.

On ju võimalik, et osa ettevõtlustulu laekub pärast ettevõtlusega tegelemise lõpetamist – näiteks ettevõtja müüb midagi järelmaksuga, liisinguga, mõni lootusetuks peetud võlg õnnestub sisse nõuda vms. Sellise tulu saamiseks tuleb teinekord ka kulusid kanda, näiteks võlgade sissenõudmiseks. Kuna FIE enam registreeritud ei ole, siis kehtiv seadus kulusid ettevõtlustulust maha arvata ka ei luba. Selline olukord pole normaalne.

Õnneks on ministeerium olukorra absurdsusest aru saanud – seaduses kavandatav muudatus võimaldaks edaspidi kõik ettevõtlusega seotud kulud ka pärast ettevõtluse lõpetamist tulust maha arvata.Täpsemalt saab lugeda siit või 25. jaanuari 2006 a Eesti Päevalehe Ärilehest lk 10.

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus