iconJuurdepääsetavus
Koolituse salvestus - Uued maksud tulekul – maksud ja raamatupidamine aastal 2025 Soovin ligipääsu

ÕNNELI VAREND: Ettevõtja – keelatud!

ÕNNELI VAREND: Ettevõtja – keelatud!

Kopeeri viide

25. jaanuaril 2006 a Eesti Päevalehe Ärilehes avaldatud Eesti Maksumaksjate Liidu tegevjuhi Õnneli Varendi artiklis käsitletakse FIE-de registreerimist ning kulude mahaarvamist.

Iga asi saab alguse millalgi ja millestki. Tavaliselt algab ettevõtlus tulu tõotava idee väljamõtlemisest ning alustamiseks tarviliste kulude kandmisest. Nii on see majanduses ja tavaloogika järgi.Riik leiab paraku, et suur osa sündmustest ei tulene mitte tegevusest enesest, vaid hoopis registrikannetest.

Register on “püha raamat”, kuhu hinged ja nende plaanitav tegevus kirja pannakse. Alles sealt algab ajaarvamine. Füüsilisest isikust ettevõtja (FIE) puhul peab arvestama, et enne registrisse kandmist ettevõtluseks tehtud vajalikke kulutusi tulust maha arvata ei saa. Nii on armuline seadusandja tulumaksuseaduses ette näinud.Paistab, et lõpuks hakkab õigluse päike end näitama – tulumaksuseaduses kavandatavad muudatused osalt leevendavad kirjeldatud õiguste riive raskust.

Nimelt pakutakse seadusandjale vastuvõtmiseks sõnastust, mis võimaldab FIE-l enne registreerimist tehtud kulud ettevõtlustulust maha arvata, kui need on seotud ettevõtjana registreerimisega või ettevõtluse alustamiseks vajalike tegevuslubade ja registreeringute saamisega. Loodetavasti õnnestub seadusandjal kulude mahaarvamise kitsendus seadusest täies ulatuses välja jätta. Kui FIE on läbi raskuste end siiski registrisse saanud ja ettevõtlustulu mõnda aega deklareerinud, kuid kavatseb ettevõtlusega tegelemise lõpetada, siis kuidas? Taas tekib sama olukord.

On ju võimalik, et osa ettevõtlustulu laekub pärast ettevõtlusega tegelemise lõpetamist – näiteks ettevõtja müüb midagi järelmaksuga, liisinguga, mõni lootusetuks peetud võlg õnnestub sisse nõuda vms. Sellise tulu saamiseks tuleb teinekord ka kulusid kanda, näiteks võlgade sissenõudmiseks. Kuna FIE enam registreeritud ei ole, siis kehtiv seadus kulusid ettevõtlustulust maha arvata ka ei luba. Selline olukord pole normaalne.

Õnneks on ministeerium olukorra absurdsusest aru saanud – seaduses kavandatav muudatus võimaldaks edaspidi kõik ettevõtlusega seotud kulud ka pärast ettevõtluse lõpetamist tulust maha arvata.Täpsemalt saab lugeda siit või 25. jaanuari 2006 a Eesti Päevalehe Ärilehest lk 10.