iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Nordea pensioniäri juht: “Teie pensioniraha põleb, aga mis siis”

Nordea pensioniäri juht: “Teie pensioniraha põleb, aga mis siis”

Rubriik: Eesti Ekspress

Toivo Tänavsuu intervjueerib Eesti Ekspressis Nordea Life & Pensions juht Johan Sidenmarki.

Meie raha põleb. Teise samba pensionifondid on aastaga väärtusest kaotanud kohati 20-30 protsenti.Ärme ütle, et põleb. Turud on hetkel lihtsalt väga volatiilsed ja hindavad riskantsemaid varasid madalamalt. Aga toimuv pole midagi uut ega erilist.

Ma olen sarnast olukorda kogenud päris mitu korda. Vara pole ju kuhugi kadunud! Kas peaksime fonde vahetama? Kui niipea pensionipõlv silme ees ei terenda, siis pole vaja midagi teha.

Ma ei näe tragöödiat, olen selles mängus piisavalt kaua olnud. Selleks, et saada pikemas perspektiivis oma varale korralikku tootlust, peaksid inimesed hoidma raha eri vara­klassides: midagi lühiajalises deposiidis, midagi fondides, midagi aktsiates jne. Aga idee on ikka pensioni koguda, mitte seda kaotada? Seda küll.

Ma soovitan, kui sul on pensionile minekuni vähe aega jäänud, siis hoia oma raha vähem riskantsetes varaklassides. Kui lähed pensionile 25-30 aasta pärast, siis võib investeerida ka kõrgema riskiga varadesse, nagu on aktsiad, kuid seejuures arvesta, et mingeid garantiisid homse osas pole, pead olema valmis periooditi suuremateks langusteks ja tõusudeks. Eestis räägitakse, kui tore on vabatahtlik pensionikogumine ehk nn kolmas sammas. Kuid eriti popp see pole, rääkimata sellest, et need fondid kukkusid kõvasti.

Ka Rootsis võttis aastaid, enne kui noorem põlvkond sai aru, et kui tahab tulevikus head pensioni, tuleb seda juba täna koguma hakata. Vanematel inimestel on aina kõrgemad nõudmised elukvali­teedile. Minu isa on ligi 70aastane ja talle meeldib viis-kuus korda aastas reisida, golfi mängida ja kallist veini juua. Veel 20-30 aastat tagasi kulutas vanem põlvkond väga vähe.

Aga mine vaata, kes istuvad praegu Stockholmi kõige kallimates restoranides! Loe täpsemalt: http://www.ekspress.ee/2008/10/23/ari/4977

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus