iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Nagu kitsid gabrovlased

Nagu kitsid gabrovlased

Rubriik: Päevaleht

7. märtsi 2006 a Eesti Päevalehes kirjutavad Martin Adamsoo ja Jan Kaus, et Eesti kultuurielu võib ees oodata selline areng: kultuuriürituste piletid lähevad kallimaks – mistõttu publikut jääb vähemaks ning seejärel tõmbavad omakorda korraldajad tegevust koomale, kui tõstetakse teatri- ja kontserdipiletite käibemaksu.

Praegu rakendab Eesti kultuuritarbimisele tavalisest madalamat käibemaksu. Sama teeb neli viiendikku Euroopa Liidu liikmeid. Kuid riigikogu komisjonides on nüüd tulnud ootamatult arutusele ettepanek liituda vähemusega ning tõsta teatri- ja kontserdipiletite käibemaksu kolm ja pool korda, et ühtlustada kultuuri erinevat maksumäära.

Maksude ühtlustamine on mõistlik, aga mitte üles-, vaid allapoole.Seisukoht, et maksukogumise loogika kohaselt oleks otstarbekas rakendada nii tarbekaupade kui ka kultuuri suhtes ühetaolisust, on esitatud äraspidiselt. Eesti kultuur ei eksisteeri selleks, et luua intellektuaalselt ontlikku ja efektiivset maksusüsteemi. Maksud eksisteerivad selleks, et ühiskond saaks riigi kaudu saavutada seatud eesmärke. Eesti on maailma väikseim omakeelne mandriline kultuurriik.

Ei ole liialdus öelda, et meie riigi peamine eesmärk ongi säilitada selle rahva kultuur. Seega peab maksusüsteem teenima sellesama kultuuri huve, mille pinnal ta toimib, mitte vastupidi.Kõige mõistlikum samm oleks ühtlustada kõigi kultuuriliikide käibemaksumäär alumise piirini, mida Euroopa Liit lubab, ehk viie protsendini. Miks? Kui me ei ole nii rikkad, et kultuur täielikult riigi rahakotile võtta, siis ärgem vähemalt küsigem tagasi seda, mida ta suudab ise teenida.

Kui me ei ole nii rikkad, et keskust ja perifeeriat võrdselt kohelda, siis jätkem võimalus kultuurikeskkonda rikastada. Kultuuri käibemaksu ühtlustamine allapoole vähendaks riigi aastatulu hinnanguliselt alla 0,1 protsendi tänavusest riigieelarvest. Maksu langetades saaks tänane koalitsioon teha odava, lihtsalt hallatava elegantse liigutuse, millel on Eesti kultuurile pikaajaliselt suurem mõju kui mitme varasema valitsuse tegevusel kokku. Kui seejuures peaks juhtuma, et madalamast maksust võidavad ka massikultuuri vahendajad, siis on see tühine kaotus võrreldes maailma väikseima omakeelse kultuuri võiduga.Täpsemalt saab lugeda http://www.epl.ee/artikkel_314814.html või 7.

märtsi Päevalehest lk 3.

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus