iconJuurdepääsetavus
EML sügiskonverents: maksutõusu eri Maksud ja raamatupidamine aastal 2025 Registreeri / loe lähemalt

Mustadel on ikka kallimad kellad

Mustadel on ikka kallimad kellad

Kopeeri viide

Finantsist ja literaat Aavo Kokk kirjutab Eesti Päevalehes, et hiljuti tulid Eesti sotsiaaldemokraadid välja mõttega, et eriti suure võimsusega sõiduautod tuleks panna kangema maksu alla. Esialgu tegi see mind murelikuks, sest õues seisab igivana Nissan Patrol, millel võimsust 116 kilovatti. Kuid selgus, et maksustamispiir jookseks peajagu kõrgemalt. Sealt, kust algavad tõesti edevad autod.

Edevad asjad on kallid.

Ometi inimesed ostavad neid. Võiks öelda, et luksuskaupade tööstus elab praegu paremini kui eales varem. Kõige kasumlikumate autofirmade sekka kuuluvad tavaliselt need, mis teevad ülikalleid sõidukeid. Sajanditevanune Šveitsi kellatööstus keskendus pärast Aasia elektron- ja kvartskellade pealetungi just kallite ja ülikallite mehaaniliste kellade tootmisele.

Moefirmad on vaatamata oma kõrgetele hindadele jõudnud massideni. Kes seda kõike ostab? Rikkad inimesed? Kas ainult?

Kerwin Kofi Charles ja Erik Hurst (Chicago ülikool) ning Nikolai Roussanov (Pennsylvania ülikool) otsustasid uurida nähtust, mida seni oli peetud pelgalt kultuurifenomeniks. Kuigi sellest kõva häälega ei räägita, on USA-s üldiselt levinud teadmine, et mustad ja latiinod eputavad edevate asjadega rohkem kui valged. Tegelikult on ka minul USA kommertsfilme vaadates jäänud mulje, et tõmmud inimesed armastavad kulda ja karda rohkem kui valged. Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/arvamus/429735