Eiki Nestor kirjutab Eesti Päevalehes, et justiitsminister Rein Langile ei saa pahaks panna, et ta teeb kord aastas ettepaneku anda tööandjale õigus ühepoolselt töötaja palka vähendada. Samamoodi ei saa sotsiaaldemokraatidele pahaks panna, et nad selle ettepanekuga mitte kunagi ei nõustu. Vaieldakse, vahetatakse „komplimente” ja maetakse kellegi jaoks vastuvõtmatu idee maha.
Tülis töölepinguseaduse üle on need piirid sama moodi teada, aga sotsiaaldemokraatidele surve avaldamiseks on appi võetud isegi Rahvaliit. Oleme ilmselt raskel ajal valitsuses liiga hästi tööd teinud, mis muud.
Viimati oli tööpuudus Eestis niivõrd suur kümme aastat tagasi. Töötuskindlustus oli loomata ja mannetul tasemel riiklik abiraha ei rahuldanud kedagi. Kõigile oli selge, et sellisel moel pole võimalik turumajanduses halbu aegu üle elada. Ametiühingute, tööandjate ja valitsuse koostöös loodigi töötuskindlustus.
See on kõigi kolme osapoole ühine looming. Praeguse valitsusliidu moodustamisel jõuti pärast vaidlusi kokkuleppele, et tööturu reegleid muudetakse koostöös tööandjate ja ametiühingutega. Selles põhimõttes pole grammigi klassiviha. Tasakaalu on ühiskonnas vaja kõikjal, töösuhetes eriti.
Sotsiaaldemokraadid poleks valitsusse minnes mingile muule põhimõttele alla kirjutanud. Nii sündis uus töölepinguseadus ja läbirääkimised selle üle peetigi kolmepoolsetena. Uus lahendus tegi tööandjale koondamise lihtsamaks ja vastukaaluks töötajale kindlustushüvitise suuremaks ning hüvitise saajate ringi laiemaks. Lähtuti tegelikust olukorrast tööturul.
Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/artikkel/468779