iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Maksusüsteemi ei saa muuta populistlikult

Maksusüsteemi ei saa muuta populistlikult

Rubriik: Päevaleht

Viktor Trasberg, Tartu ülikooli Balti õpingute keskuse juhataja, kritiseerib Eesti Päevalehes endise rahandusministri Tõnis Paltsi poolt enne valimisi Eesti Päevalehes välja pakutud omapärast õnne valemit, mis sobib kirjutaja sõnul kõikidele poliitilistele huvirühmadele. Nimelt tegi Palts ettepaneku kaotada samm-sammult tulumaksud ja asendada need suuremate tarbimismaksudega. Kahjuks on tegemist asjatundmatute, et mitte öelda rumalate ettepanekutega.

Eesti valitsussektor kogus eelmisel aastal 15 miljardit krooni tulumakse ja 25 miljardit tarbimismakse. Seega tulumaksude kaotamisel peaks tarbimismaksudesse olema lähiaastatel “sisse kirjutatud” vähemalt 60%-ne laekumiste suurenemine.

Mida aga näiteks käibemaksu (VAT) tõstmine meie majandusele tegelikult tähendaks? Esiteks, tarbimismaksude tõstmine muudab kaubad kallimaks. Sellega kaasneb maksukoormuse siire jõukamalt ja mobiilsemalt elanikkonnalt vaesematele ja paiksemale. Lihtsamalt öeldes, rikkamad hakkavad asju ostma välismaalt ja vaesemad on sunnitud ostma kohapealt kallimaid asju.

Mitte millegagi pole tagatud, et maksudest üle jääv raha just nimelt Eestis kaupadele-teenustele kulutatakse. Oht meie maksutulude kinkimiseks teistele riikidele on aga vägagi reaalne. Arusaamatu on ka väide, et meil on “üks madalamaid tarbimismakse Euroopas”. Vastupidi, Eestis on käibemaksu osakaal SKP tasemega võrreldes üks kõrgemaid Euroopa Liidus.

Samuti pole madalad meie käibemaksu (VAT) määrad. Eesti lähinaabritel Lätis-Leedus-Venemaal on VAT määr sama suur kui siin ehk 18%. Soomes on maksumäära tase 22%, samas on aga olulised kaubagrupid (nt toidukaubad) maksustatud odavama maksumääraga kui Eestis. Kõrgemad on VAT määrad küll Skandinaavia maades ehk 24–25%.

Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/arvamus/379573

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus