Viktor Trasberg, Tartu ülikooli Balti õpingute keskuse juhataja, kritiseerib Eesti Päevalehes endise rahandusministri Tõnis Paltsi poolt enne valimisi Eesti Päevalehes välja pakutud omapärast õnne valemit, mis sobib kirjutaja sõnul kõikidele poliitilistele huvirühmadele. Nimelt tegi Palts ettepaneku kaotada samm-sammult tulumaksud ja asendada need suuremate tarbimismaksudega. Kahjuks on tegemist asjatundmatute, et mitte öelda rumalate ettepanekutega.
Eesti valitsussektor kogus eelmisel aastal 15 miljardit krooni tulumakse ja 25 miljardit tarbimismakse. Seega tulumaksude kaotamisel peaks tarbimismaksudesse olema lähiaastatel “sisse kirjutatud” vähemalt 60%-ne laekumiste suurenemine.
Mida aga näiteks käibemaksu (VAT) tõstmine meie majandusele tegelikult tähendaks? Esiteks, tarbimismaksude tõstmine muudab kaubad kallimaks. Sellega kaasneb maksukoormuse siire jõukamalt ja mobiilsemalt elanikkonnalt vaesematele ja paiksemale. Lihtsamalt öeldes, rikkamad hakkavad asju ostma välismaalt ja vaesemad on sunnitud ostma kohapealt kallimaid asju.
Mitte millegagi pole tagatud, et maksudest üle jääv raha just nimelt Eestis kaupadele-teenustele kulutatakse. Oht meie maksutulude kinkimiseks teistele riikidele on aga vägagi reaalne. Arusaamatu on ka väide, et meil on “üks madalamaid tarbimismakse Euroopas”. Vastupidi, Eestis on käibemaksu osakaal SKP tasemega võrreldes üks kõrgemaid Euroopa Liidus.
Samuti pole madalad meie käibemaksu (VAT) määrad. Eesti lähinaabritel Lätis-Leedus-Venemaal on VAT määr sama suur kui siin ehk 18%. Soomes on maksumäära tase 22%, samas on aga olulised kaubagrupid (nt toidukaubad) maksustatud odavama maksumääraga kui Eestis. Kõrgemad on VAT määrad küll Skandinaavia maades ehk 24–25%.
Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/arvamus/379573