Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

Maksude maksmise lihtsusel on nende märkamatu tõusu hind

Maksude maksmise lihtsusel on nende märkamatu tõusu hind

Rubriik: Päevaleht

Villu Zirnask kirjutab Eesti Päevalehe Ärilehes, et elektrooniline maksukogumine teeb maksude tõstmise lihtsamaks.

Kui Eestis on tulumaksu deklareerimine ja tasumine tehtud üsna lihtsaks, siis näiteks USA-s hinnatakse, et tulumaksuga kaasneva arvepidamise tõttu lisandub maksumaksjal maksudeks makstud summale veel umbes kümme protsenti kulusid. Ent osa sealseid poliitikuid ja majandusteadlasi väidab, et need kulud tasuvad end ära, sest hoiavad makse nähtavana ja kontrolli all ega lase valitsusel neid niisama hõlpsasti tõsta. Kuivõrd see tulumaksu puhul tegelikult paika peab, on keeruline mõõta. Ent teemaksude puhul paistab säärane seos kindlasti olevat.

“Elektroonilise maksukogumise juurutamine on tõstnud teemakse 20–40% võrreldes sellega, kui elektroonilist süsteemi poleks rakendatud,“ kinnitab USA tasuliste teede maksude muutumist uurinud Amy Finkelstein hiljuti avaldatud analüüsis. Elektroonilise maksukogumise puhul ei pea autojuht enam teemaksu koguja juures peatuma ja talle raha ulatama. Piisab, kui ta vähendab pisut kiirust, et automaatseade saaks fikseerida tema sõiduki numbri. Seejärel arvestatakse teemaks automaatselt tema teemaksukontolt maha.

Kui selle konto jääk langeb allapoole teatud miinimumi, mis tavaliselt on kümme dollarit, võetakse sinna autoomaniku krediitkaardilt või pangakontolt automaatselt raha juurde. Finkelstein otsis kokku viimase 50 aasta maksuandmed 123 tasulise, kuid riiklikus omandis oleva tee, silla ja tunneli kohta. Elektroonilist maksukogumist hakkasid esimesed rakendama 1987. aastal ning 2005.

aastaks oli neist umbes 2/3 elektroonilisele süsteemile üle läinud. Muidugi säilib võimalus maksta ka vanaviisi, kuid üldiselt kasvab elektroonilise süsteemi osa pärast selle kasutuselevõttu lõpuks 60%-ni kogutavast teemaksust. Elektroonilise süsteemi kasuks otsustama motiveeritakse autojuhte muu hulgas soodustustega, mida neile tehakse võrreldes sularahas maksmisega. Loe täpsemalt: http://www.arileht.ee/artikkel/409422 Loe ka Eesti Ekspressi rubriiki Tegija: Linnapea, kes hoolib: http://www.ekspress.ee/viewdoc/94A116A6583F3086C22573A1004BA54F