iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Maksuamet: võitleme edasi, et poolt miljardit mitte maksta

Maksuamet: võitleme edasi, et poolt miljardit mitte maksta

Rubriik: Päevaleht

Holger Roonemaa intervjueerib Eesti Päevalehes Maksu- ja Tolliameti peadirektor Enriko Aava. Kuigi üleeilne Tallinna Halduskohtu otsus tõi maksuameti vastu ligi 500 miljoni kroonise nõude, ei kaalu amet selle juhi Enriko Aava sõnul Sylvesteri eksomanikelt võetud tulumaksu kiiret tagastamist.

Halduskohus tunnistas põhiseadusega vastuolevaks maksukorralduse seaduse paragrahvi, mis annab aluse hinnata, kas tehingu sisu reaalselt oli sama, mis paberi peal näidatuna. Kui tähtsal kohal ta on maksuhalduri töös? Maksuhaldur ei kasuta seda paragrahvi totaalselt, sest valdav osa meie maksumääramistest tugineb ikkagi konkreetsetele tõenditele. Aga paratamatult esineb maksusuhetes dokumentidega mängimist ning asjade näitamist teises valguses.

Reeglina on mängus rahalised huvid ja suuremate tehingute puhul võib juhtuda, et ettevõtjate huvi on vähendada oma maksukohustust. See paragrahv annabki võimaluse lähtuda maksustamisel tehingu tegelikust sisust. Kui Riigikohus nõustub halduskohtu seisukohaga, mis see maksuameti jaoks tähendab? Kõigepealt tuleb ära oodata Riigikohtu seisukoht ja siis tuleb analüüsida, mis see tähendab. Minule teadaolevalt rakendati tehingute reaalsest sisust lähtumise põhimõtet juba siis, kui vastavat paragrahvi seaduses veel polnudki Paljude inimeste hinnangul on maksuamet kasutanud maksuotsuste tegemisel sedasama paragrahvi viimastel aastatel liiga agaralt.

On siin toimunud teadlik põhimõttemuutus?
See on minu meelest müüt. Me oleme viimaste aastate jooksul ehitanud üles väga tugeva info- ja analüüsisüsteemi ning kontrollitegevuses lähtume kõigepealt suurematest riskidest. Maksuhaldur tegeleb järjest enam just suurte kaasustega, kus tihtipeale tõepoolest lastakse tehingul paista välja hoopis teises valguses. Sel juhul tuleb vastavat võimalust rakendada, aga enamus maksuotsustest ei ole toimunud paragrahv 84 alusel.

Üks osa suurtest maksuotsustest kindlasti on. Kas näiteks osadel Hansapanga endistel omanikel tekib ka nüüd võimalus oma raha tagasi nõuda, sest nemad müüsid oma osaluse analoogselt? Kohtuvaidlus on ju alles esimese astme kohtuotsuse tasandil. Praegu selliseid järeldusi teha oleks ennatlik. Tuleb ära oodata lõplikud lahendid ja siis mõtleme edasi.

Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/artikkel/431335 Loe ka Äripäevast: Kaisa Tahlfeld. „Sõerd: Sylvesteri loole kriips alla“ http://www.aripaev.ee/3972/uud_uudidx_397212.html Äripäeva juhtkiri „Maksuamet, kõige tulusam fond“: http://www.aripaev.ee/3972/arv_juhtkiri.html

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus