iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Kultuurist ja ümberjagamisest

Kultuurist ja ümberjagamisest

Rubriik: Päevaleht

Evi Arujärv kirjutab Päevalehe arvamusküljel, et viimasel ajal on tulipunktis olnud kultuuriürituste käibemaksu teema. Kavatsuse tagamaad seletas tavapäraselt selge loogika ja hea taustatundmisega ära Jaak Allik (PM 7.01).

Mitu kirjutajat on viidanud kaalukale tõsiasjale, et meil puuduvad seadustesse kirjutatud garantiid, mille toel sissenõutud maksuraha hiljem tõepoolest kultuuri juurde “tagasi” jõuaks. Et käibemaksu tõstmise pooldajad ei ole diskussiooni käigus nendest regulatsioonidest kõnelema kippunud, jätab tõepoolest mulje, et tegemist on blufiga. Kõik argumendid, alates ümberjagamise garantiide puudumisest ja viidetest parempoliitika senisele tavale ning lõpetades viidetega Euroopa Liidu riikides toimivatele maksueranditele, on varemgi meedias kõlanud.

Edasi saab küsimus olla vaid poliitilises kehtestamises või argumentide kuulda võtmises. Sõltumata valdkonnast on kaua valitsenud parempoliitika põhiprintsiibid jagamise ja ümberjagamise küsimustes üldteada: “toetame tugevamat” ning “lihtsus ja odavus”. Sisuliselt järgib neid põhimõtteid tulumaksuseadus, otseselt emapalga seadus. Samal põhimõttel toimib seadustik veel paljudes nüanssides, rääkimata äripraktikast, mis soosib eelkõige suure sissetulekuga võtmekliente.

Siiski ei ole lihtsuse ja odavuse põhimõtte rikkumine poliitikas probleemiks, kui tegemist on (kuluka) eristamisega, mida on vaja potentsiaalsete valijagruppide meelitamiseks. Üldplaanis on tugevama toetamine taganud ka lühiajalise (mida viisteist aastat kahtlemata on) majandusedu. Selle edu aluseks on olnud sisemiste ressursside ümberjaotamine ja väljast laenamine ning hinnaks ülemäärane sotsiaalne kihistumine ja rasked sotsiaalse tervise probleemid. Võib arvata, et vaid hirm tulusa süsteemi kokkuvarisemise pärast, mis võib kaasa tuua ebameeldivaid poliitilise keskkonna muutusi, sunnib suure plaani otsustajaid tõsiselt võtma arvamusi, et ehk ei ole laenurahal ja odaval tööjõul põhinev edu see päris edu.

Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/arvamus/415128

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus