iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Koduomanike maamaksu tuleb piirata

Koduomanike maamaksu tuleb piirata

Rubriik: Päevaleht

Andres Herkel, Riigikogu liige, kirjutab Eesti Päevalehes, et järsk Tallinna maamaksu tõstmine paneb meid Eesti poliitikas nii vana küsimuse ette: mida teha Savisaare riugastega? Seekordne riugas tabab eriti valusalt koduomanikke, kusjuures kõige teravama löögi saavad põlistallinlased, kellel on väärtuslikus piirkonnas eramaja.

Ehkki Savisaare valija räägib eeskätt vene keelt ja elab Lasnamäel, ei säästa maksutõstmine ka korteriomanikke. Maamaks sõltub maa maksustamishinnast ja maksumäärast. Just maksumäära kahe ja poole kordse suurendamisega saavutas Keskerakond Tallinna maamaksu hüppelise tõusu.

Paljud omavalitsused rakendavad veel kõrgemat maksumäära ülempiiri, aga enamasti on maksustamishind palju madalam kui Tallinnas. Maksumäära lai piir 0,1–2,5 protsendini on seatud arvestusega, et omavalitsused rakendavad seda oma eripära arvestades mõistlikult, ning riigikogu ei saa kehtestada Tallinnale eraldi piirmäära. Mida ikkagi teha, kui Nõmmel peab majaomanik maksma oma krundi eest aastas 10 000 ja Kadriorus mõnel juhul isegi 20 000 krooni? Samal ajal puudub tal võimalus krunti poolitada, sest täiesti õigustatult ei ole see miljööväärtuslikes piirkondades võimalik.

Mida teha veel siis, kui maksustamishinda lähiajal tõstetakse ning Savisaarel tuleb pähe suurendada maksumäära maksimumini? Enam kui aktuaalne on õiguskantsleri poole pöördumine ja arusaam, et omand vajab kaitset ebaproportsionaalselt rakendatud maksu eest. Seni on maamaksuvaidlus käinud teravates kontuurides. Savisaar tõstis Tallinnas maksumäära kaks ja pool korda ning omanike liit ütles, et kodu alla jääv maa tuleb maksust sootuks vabastada.

Viimane seisukoht on mulle sümpaatne, ehkki selle teostamine ei pruugi õnnestuda. Selle vastu on ka ülejäänud omavalitsused, kelle tulubaasile annaks see hoobi ajal, mil riigi investeeringuid majandussurutise tõttu niikuinii tagasi tõmmatakse. Kui keegi koduomaniku maamaksumurele piiri paneb, siis on see Toompea, mitte keskerakondlik Tallinna volikogu. Valimissüsteemi nihke tõttu valitseb Tallinna volikogus olukord, kus Keskerakonnale kuulub absoluutne enamus, ehkki valimistel saadi umbes 40-protsendine toetus.

Nõmme ja Pirita majaomanikud võivad ka edaspidi jääda Savisaare Lasnamäelt saadud häälte pantvangiks, kui midagi ette ei võeta. Üks võimalus on muuta valimissüsteemi, kuid täna ma sel teemal ei peatu. Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/arvamus/430365

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus