iconJuurdepääsetavus
EML sügiskonverents: maksutõusu eri Maksud ja raamatupidamine aastal 2025 Registreeri / loe lähemalt

Koduomanike maamaksu tuleb piirata

Koduomanike maamaksu tuleb piirata

Kopeeri viide

Andres Herkel, Riigikogu liige, kirjutab Eesti Päevalehes, et järsk Tallinna maamaksu tõstmine paneb meid Eesti poliitikas nii vana küsimuse ette: mida teha Savisaare riugastega? Seekordne riugas tabab eriti valusalt koduomanikke, kusjuures kõige teravama löögi saavad põlistallinlased, kellel on väärtuslikus piirkonnas eramaja.

Ehkki Savisaare valija räägib eeskätt vene keelt ja elab Lasnamäel, ei säästa maksutõstmine ka korteriomanikke. Maamaks sõltub maa maksustamishinnast ja maksumäärast. Just maksumäära kahe ja poole kordse suurendamisega saavutas Keskerakond Tallinna maamaksu hüppelise tõusu.

Paljud omavalitsused rakendavad veel kõrgemat maksumäära ülempiiri, aga enamasti on maksustamishind palju madalam kui Tallinnas. Maksumäära lai piir 0,1–2,5 protsendini on seatud arvestusega, et omavalitsused rakendavad seda oma eripära arvestades mõistlikult, ning riigikogu ei saa kehtestada Tallinnale eraldi piirmäära. Mida ikkagi teha, kui Nõmmel peab majaomanik maksma oma krundi eest aastas 10 000 ja Kadriorus mõnel juhul isegi 20 000 krooni? Samal ajal puudub tal võimalus krunti poolitada, sest täiesti õigustatult ei ole see miljööväärtuslikes piirkondades võimalik.

Mida teha veel siis, kui maksustamishinda lähiajal tõstetakse ning Savisaarel tuleb pähe suurendada maksumäära maksimumini? Enam kui aktuaalne on õiguskantsleri poole pöördumine ja arusaam, et omand vajab kaitset ebaproportsionaalselt rakendatud maksu eest. Seni on maamaksuvaidlus käinud teravates kontuurides. Savisaar tõstis Tallinnas maksumäära kaks ja pool korda ning omanike liit ütles, et kodu alla jääv maa tuleb maksust sootuks vabastada.

Viimane seisukoht on mulle sümpaatne, ehkki selle teostamine ei pruugi õnnestuda. Selle vastu on ka ülejäänud omavalitsused, kelle tulubaasile annaks see hoobi ajal, mil riigi investeeringuid majandussurutise tõttu niikuinii tagasi tõmmatakse. Kui keegi koduomaniku maamaksumurele piiri paneb, siis on see Toompea, mitte keskerakondlik Tallinna volikogu. Valimissüsteemi nihke tõttu valitseb Tallinna volikogus olukord, kus Keskerakonnale kuulub absoluutne enamus, ehkki valimistel saadi umbes 40-protsendine toetus.

Nõmme ja Pirita majaomanikud võivad ka edaspidi jääda Savisaare Lasnamäelt saadud häälte pantvangiks, kui midagi ette ei võeta. Üks võimalus on muuta valimissüsteemi, kuid täna ma sel teemal ei peatu. Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/arvamus/430365